PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył projekt "Astro-Baza"

  • PAP    23 września 2010 - 15:11
Ruszył projekt "Astro-Baza"

Przedstawiciele samorządów regionu kujawsko-pomorskiego odebrali w czwartek akty erekcyjne budynków "Astro-Baz". Ogólnodostępne centra edukcji i obserwacji astronomicznej powstają w czternastu miejscowościach dzięki wsparciu UE.
- Astronomiczne tradycje regionu zobowiązują. Budowa Astro-baz to nasz autorski pomysł i wyjątkowa inicjatywa: będziemy pierwszym i jedynym regionem w kraju, w którym na tak małej powierzchni będzie działać tyle obserwatoriów astronomicznych - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który był inicjatorem projektu.

Budowa "Astro-baz", czyli nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstaną w czternastu miejscowościach regionu już się rozpoczęła, a pierwsze z nich będą gotowe już w tym roku. Okazją do wręczenia symbolicznych, pamiątkowych dokumentów rozpoczęcia budowy, było w czwartek wmurowanie kamienia węgielnego pod obiekt powstający w Unisławiu, pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem.

- "Astro-bazy" będą działać na podobnej zasadzie jak "Orliki", które mimo, że bardzo często powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, to po lekcjach korzystają z nich wszyscy mieszkańcy. Każda z "Astro-baz" będzie miała swojego opiekuna, przeszkolonego nauczyciela, który będzie organizował zajęcia w obserwatorium" - zaznaczył Marszałek Całbecki.

Prace przy budowie rozpoczęły się już w Brodnicy, Jabłonowie Pomorskim, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej, Rypinie, Dobrzyniu nad Wisłą, Radziejowie, Kruszwicy, Gniewkowie oraz w Golubiu-Dobrzyniu, a wkrótce zaczną się też w Gostycynie, Świeciu, Inowrocławiu i Żninie. Pierwsze obserwatorium będzie gotowe jeszcze w tym roku, a pozostałe w pierwszej połowie przyszłego roku.

We wszystkich miejscowościach powstaną identyczne obiekty: budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstanie na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Kopuła o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób.

Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. "Astro-bazy" zostaną wyposażone we w pełni zautomatyzowany 14-calowy teleskop główny (Schmidta-Cassegraina), teleskop do obserwacji słońca, lornetki, kamery cyfrowe i inny sprzęt.

Łączna wartość projektu to 4,2 miliona złotych. Budynki "Astro-baz" wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstaną dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.