PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła astrobaza w Kruszwicy

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    9 marca 2012 - 13:16
Ruszyła astrobaza w Kruszwicy

Dzisiaj, 9 marca, przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy rozpoczęła działalność kolejna w naszym regionie Astrobaza Kopernik.
To już siódme takie obserwatorium astronomiczne, które otworzyliśmy w Kujawsko-Pomorskiem.

W ramach realizowanego przez urząd marszałkowski (zabierz głos/oceń marszałka) programu budowy sieci nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim powstaje w sumie 14 astrobaz.

Od czerwca 2011 roku obserwatoria rozpoczęły już działalność przy: Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski) oraz Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie.

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego – powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znalazły się trzy funkcjonalne kondygnacje, na których znajdują się sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.W uroczystym otwarciu astrobazy przy Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy (ul. Kujawska) wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa oraz wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak. W Kruszwicy już od kilku lat aktywnie działa kółko astronomiczne, a uczniowie i miłośnicy astronomii korzystają z części sprzętu, w który będzie wyposażone obserwatorium.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.