PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła Biblioteka+

  • lk    18 lutego 2011 - 09:46
Ruszyła Biblioteka+

516 mln zł przeznaczy ministerstwo kultury na inwestycje w biblioteki i cyfryzację dóbr kultury w gminach liczących do 15 tys mieszkańców w latach 2011 - 2015.
Taką gwarancję finansową zakłada Program "Kultura+", który ma na celu poprawę dostępu do kultury i zwiększenie uczestnictwa w niej społeczności lokalnych. (Czytaj też: Biblioteka jak marzenie)

Składa się on z dwóch priorytetów: "Biblioteka+" (wzmocnienie potencjału i roli gminnych bibliotek publicznych) i "Digitalizacja" (poszerzenie i ułatwienie mieszkańcom Polski, zwłaszcza wsi i małych miast, dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem internetu).

Program zakłada stymulację edukacji i dydaktyki wszystkich szczebli oraz szerokie udostępnienie zdigitalizowanych dóbr. Ponadto ma za zadanie podniesienie rangi i znaczenia regionalnych instytucji kulturalnych, zarówno jako wytwórców treści kulturowych, jak i punktów dostępu do nich.

Bezpośrednimi jego beneficjentami są samorządowe i państwowe instytucje kultury, archiwa państwowe i instytucje filmowe.

Wkład własny z budżetu jednostek samorządu terytorialnego obejmuje gminy oraz samorządy wojewódzkie. Resort kultury chce by 30 proc. kosztów inwestycji poniosły samorządy gminne, a taką samą kwotę wypłacił samorząd województwa. Gminy mogą już starać się o dofinansowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.