PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła kolejna edycja dziecięcego uniwersytetu

  • PAP    7 października 2012 - 13:51
Ruszyła kolejna edycja dziecięcego uniwersytetu

Niemal 500 dzieci bierze udział w kolejnej edycji Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci. Mali „studenci” otrzymali w niedzielę indeksy, a na inaugurację wysłuchali wykładu pt. „Nie taki pająk straszny”.
W dotychczasowych edycjach uniwersytetu wzięło udział już niemal 1000 dzieci – poinformował rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak. Dziecięcy uniwersytet skierowany jest do najmłodszych w wieku od 7 do 12 lat, ale także do ich rodziców i opiekunów. Ma popularyzować wśród dzieci wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, ekonomicznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych.

Przygotowano dla nich cykl wykładów wzorowanych na zajęciach akademickich. Na inaugurację najmłodsi mieli okazję spojrzeć z bliska na świat pająków i dowiedzieć się np. jak powstaje pajęczyna.

Na dzieci czekają także liczne warsztaty – będą mogły poznać najciekawsze miejsca w Polsce, tajemnice laboratorium chemicznego, wcielić się w rolę słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, czy poznać język włoski dla najmłodszych. Wezmą też udział w warsztatach dziennikarskich, teatralnych czy animacji.

Zajęcia odbywają się w niedziele. Każde dziecko może uczestniczyć w dowolnej liczbie wykładów i maksymalnie w pięciu warsztatach. Tradycyjnie już przygotowano także serię spotkań skierowanych do rodziców i opiekunów z zakresu wychowania dzieci; rodzice mogą dowiedzieć się m.in. jak rozmawiać z dziećmi na temat intymności i seksualności, czy o radzeniu sobie z kryzysami w życiu rodziny.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich UŁ i członków Studenckich Kół Naukowych na wydziałach: fizyki i informatyki stosowanej, chemii, ekonomiczno-socjologicznym oraz prawa i administracji. Warsztaty przygotowali także partnerzy projektu: Teatr „Pinokio” oraz Muzeum Animacji Se-ma-for.

Udział w zajęciach jest bezpłatny – cykl finansowany jest z Funduszu Innowacyjnej Edukacji Uniwersytetu Łódzkiego, który zasilają firmy współpracujące z uczelnią. W Łodzi zajęcia dla najmłodszych organizuje także Uniwersytet Dziecięcy na Politechnice Łódzkiej. W ciągu pięciu lat „studiowało” na Politechnice blisko 6 tys. dzieci, a jej Łódzki Uniwersytet Dziecięcy należy do Europejskiej Sieci Uniwersytetów Dziecięcych Eucu.net.

Projekty obu łódzkich uczelni zostały doceniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które uznało je za Miejsca Odkrywania Talentów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: