PARTNER PORTALU
 • BGK

Rybnik: Edukacja regionalna - nowy obowiązkowy przedmiot w szkole

 • PAP/AT    1 marca 2016 - 15:00
Rybnik: Edukacja regionalna - nowy obowiązkowy przedmiot w szkole
Zajęcia z edukacji regionalnej będą się więc od 1 września 2016 roku odbywały obowiązkowo w każdej szkole podstawowej w klasach czwartych (fot.rybnik.eu/W. Troszka)

• W klasach czwartych szkół podstawowych w Rybniku zostanie wprowadzony obowiązkowy przedmiot z edukacji regionalnej.
• Pierwsze lekcje rozpoczną się we wrześniu.
• W nowego przedmiotu będzie ocena na świadectwie.
Przedstawiciele rybnickich władz podkreślali, że "wielu rybniczan pielęgnuje" śląskie tradycje w domu i przekazuje je młodszym pokoleniom w ramach - jak to ujęto - "szkoły domowej". "Regionalizm jest wartością, którą trzeba pokazywać i najlepiej jest zacząć od najmłodszych. Stąd miasto w ciągu ostatniego roku przygotowywało się do przekucia tej idei w czyn" - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Z samorządem skontaktowało się w tej sprawie stowarzyszenie Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich (DURŚ). Kuczera zaznaczył, że doszli do wspólnych wniosków i porozumienia. "Idea regionalizmu jest obecna w naszych domach kultury, jest obecna w muzeum, myślę, że etap edukacji to kolejny krok w pokazywaniu wartościowego dziedzictwa naszych ojców, naszych dziadków. Pokaże skąd jesteśmy, skąd się wywodzimy, jakie mamy korzenie, a to jest bardzo istotne również w rozwoju młodego człowieka" - powiedział Kuczera.

Czytaj też: Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych. Ślązacy nie tracą nadziei

Zajęcia z edukacji regionalnej będą obowiązkowe i rozpoczną się od września w klasach czwartych wszystkich rybnickich szkół podstawowych, "w wymiarze jednej godziny tygodniowo".

Edukacja regionalna - dodał wiceprezydent miasta Wojciech Świerkosz - będzie obowiązkowym przedmiotem. "Ocena na świadectwie też będzie" - zaznaczył.

Lekcje będą prowadzić przeszkoleni wcześniej nauczyciele z historii, języka polskiego, geografii, czy edukacji wczesnoszkolnej. W tym celu zostanie zorganizowana konferencja szkoleniowa na terenie zabytkowej kopalni "Ignacy" w Rybniku, a w kwietniu ruszy kurs doskonalący.

Regionalista z Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich oraz konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku Alojzy Zimończyk powiedział, że "program zakłada pięć kręgów tematycznych.

Są to: "Moja rodzina", "Mój dom", "Moje sąsiedztwo/okolica", "Moja szkoła", "Śląsk - w ujęciu historycznym i geograficznym".

Będą lekcje o historii miasta na tle regionu, czy o tradycyjnych potrawach kuchni śląskiej. Robocza nazwa programu to "Rybnik na Górnym Śląsku".

Jak dodał Zimończyk dzięki lekcjom dzieci zyskają styczność z tekstem gwarowym, "będą mogły usłyszeć autentyczną gwarę".

"Nauczać gwary nie będziemy, natomiast do każdej lekcji są już opracowywane karty pracy i na każdej karcie pracy znajdzie się fragment tekstu pisany gwarą" - mówił Zimończyk. "Testów z gwary nie będzie" - zapewnił. Będą natomiast zadania dla uczniów, którzy na podstawie poznanych tekstów i słów będą mogli przygotować wypowiedzi na wybrane tematy.

Zimończyk poinformował, że trwają również prace nad uruchomieniem platformy edukacyjnej w internecie, która będzie dostępna dla nauczycieli, uczniów, rodziców.

Na pytanie, czy inne śląskie gminy wyraziły zainteresowanie projektem, członkowie stowarzyszenia poinformowali, że prowadzone są w tej sprawie rozmowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Matka czwartoklasisty, 2017-09-04 11:29:54

  Pochodzę z Żor, mieszkam w Rybniku a gwarę śląską uważam za kaleczenie języka polskiego. Nie zgadzam się by moje dzieci uczyły się z tekstów pisanych w gwarze. Czy ktoś to bierze pod uwagę? Nie. Bo po co. Chcą uczyć regionalizmu? Proszę bardzo ale nie obowiązkowo! Dla mnie gwara śląska kojarzy się z... "wsiórstwem" i nie chcę tego uczyć moich dzieci! Dlaczego nikt nie spytał rodziców zeszłorocznych trzecioklasistów co oni o tym myślą?  rozwiń
 • Rudolf Paciok., 2016-04-14 09:30:18

  Nie zapowiada sie ciekawie, skoro jezyk slaski nadal bedzie nazywany GWARA. Jesli miala by to byc namiastka slaskosci, to - i owszem. Osobiscie oczekiwalem traktowania tej inicjatywy serio - lacznie z tym, co o jezyku wniosl do internetu autor SLOWNIKA, ktorego dzielo udostepnilem na swojej stronie ...facebookowej.  rozwiń
 • tańczący, 2016-03-02 13:20:59

  To co dobre dla Ślązaków, niech będzie też dobre i wprowadzone dla innych. Przecież są jeszcze Kujawiacy i Górale. Ich dzieci też mają do tego prawo.