PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd blokuje nowelizację Karty nauczyciela

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 stycznia 2013 - 07:31
Rząd blokuje nowelizację Karty nauczyciela

W marcu miną trzy lata od rozpoczęcia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej prac na zmianą Karty nauczyciela. Powoływane w tym czasie specjalne zespoły i zaproszeni do współpracy eksperci nie wypracowali dotąd żadnych rozwiązań.
Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, planuje w tym miesiącu spotkanie podsumowujące rozmowy strony rządowej, samorządowej oraz oświatowych związków zawodowych dotyczące zmian w Karcie nauczyciela - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Trójstronna gra o Kartę nauczyciela

Nie wiadomo, czy w trakcie tego spotkania zostanie przedstawiony projekt zmian. Zdaniem ekspertów resort nie chce narażać się nauczycielom i tym samym ograniczać ich uprawnień. Jeśli projekt założeń powstanie, znajdą się w nim drobne propozycje, które są w stanie zaakceptować związkowcy.

Czytaj też: Nowa Karta nauczyciela do końca roku

Zdaniem Marka Olszewskiego, wójta gminy Lubicz i wiceprzewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP nie ma woli zmian po stronie rządu, więc samorządowcy mają nikłe szanse, aby doprowadzić do nowelizacji karty - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Dr Ferdynand Froissart, 2013-01-30 22:28:10

    A jednak postawiono na MĘTNĄ WODĘ Dlaczego przy zmianie Karty Nauczyciela nie wspomina się ani słowem o roli wychowawczej szkoły. Czyżby elitom intelektualnym wszystkich liczących się opcji politycznych było wygodnie utrzymywać rosnący relatywizm moralny naszego społeczeństwa?! Ucieczka MEN - ...u od brania stosownej odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia jest postępowaniem cynicznym i pozbawia ten resort prawa do obowiązującej obecnie nazwy. W pojęciu ,,edukacja" występuje bowiem jako główny pierwiastek ,,wychowanie". Proponuję aby zajrzeć do pierwszego lepszego słownika, leksykonu lub encyklopedii. To Ministerstwo powinno zmienić nazwę na ,, Ministerstwo Kształcenia Narodowego" lub ...,, Ogólnopolskie Centrum Szkolenia Młodego Pokolenia". Proszę przeanalizować jak rozwiązano poruszaną kwestię chociażby na przykładzie Stanów Zjednoczonych Dr Ferdynand Froissart Przewodniczący zespołu edukacyjnego, którego owocem 5 - cio letniej pracy było powstanie projektów: ,,Kodeksu ucznia" ,,Kodeksu etycznego Nauczyciela". Projekty te znajdują się na wielu witrynach w internecie.  rozwiń
  • 66018, 2013-01-07 09:54:40

    brak regulacji karty nauczyciela i fikcji pracy tej grupy zawodowej to działasnie na szkodę nas wszystkich, wynagrodzenia nauczycieli zwłaszsza tych przedszkolnych traktowanych jak przy tablicy to wyprowadzanie pieniędzy z budżetu , minister edukacji i finansów pod trybunał stanu płacić za fikcyjne... godziny to chore, opłacani lepiej niż pielęgniarki i policjanci do tego likwidują stołóki choć ci ludzie pracują po 8 godz za 1/3 tego co ma nauczyciel  rozwiń