PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd chce sześciolatków w szkołach od 2014

  • PAP    3 stycznia 2012 - 17:11
Rząd chce sześciolatków w szkołach od 2014

Wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r.; o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił rząd, przyjmując we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko 6-letnie edukacji szkolnej, oznacza, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice.

Jak napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, nowością w stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań jest też to, że w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję.

Nie będzie zmian w obowiązku przedszkolnym pięciolatków. Wszystkie dzieci w wieku 5 lat będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej, od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami.

Czytaj też: Rząd zadecyduje o losie sześciolatków

Do 2014 r. kontynuowany będzie program rządowy "Radosna szkoła". Polegający na wsparciu finansowym samorządów przy dostosowywaniu szkół na potrzeby uczniów młodszych, m.in. budowie lub modernizacji placów zabaw.

Obecne w Polsce, zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, od 1 września 2012 r. wszystkie sześciolatki mają rozpocząć naukę w szkole. Do tego czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie, decydują rodzice. Na początku października, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, premier Donald Tusk zapowiedział przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Jak wówczas mówił, pozwoli to szkołom lepiej przygotować się na przyjęcie 6-letnich dzieci.

Pod koniec listopada Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy, w którym zaproponowano by jeszcze przez dwa lata nie było obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Według resortu, w większości opinii do projektu znalazło się poparcie dla idei obniżenia wieku szkolnego.

Czytaj też: Sześciolatki kością niezgody

Związek Nauczycielstwa Polskiego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Powiatowych i Gminnych Samorządowych Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli oraz korporacje samorządowe opowiedzieli się za pozostawieniem obecnej daty wprowadzenia obniżenia wieku obowiązku szkolnego, czyli 1 września tego roku. Edukację szkolną sześciolatków poparła także Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Za wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków, ale w późniejszym terminie, opowiedzieli się: Rzecznik Praw Dziecka, Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych, Związek Zawodowy "Rada Poradnictwa" oraz Ochotnicze Hufce Pracy.

Przeciwko obniżeniu wieku szkolnego są: Stowarzyszenie i Fundacja "Rzecznik Praw Rodziców" oraz Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Czytaj też: Samorządy chcą sześciolatków w szkołach

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.