PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd obiecał, zapłaci samorząd

 • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    31 sierpnia 2010 - 07:09
Rząd obiecał, zapłaci samorząd

Początek roku oznacza dla nauczycieli 7-procentową podwyżkę pensji, dla samorządowców kłopoty, bo gminy kolejny raz będą musiały dołożyć do obietnic rządu. W ubiegłym roku kosztowało to 250 mln zł.
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, podwyżki mają teoretycznie zostać sfinansowane w całości z budżetu centralnego, ale problem tkwi w systemie naliczania subwencji oświatowej i algorytmu wyliczania nauczycielskich pensji.

Ministerstwo Edukacji wyliczyło, - na podstawie liczby nauczycieli i ich stopnia awansu - że podwyżki będą kosztować w tym roku 2,2 mld zł. Ale do samorządu pieniądze wpływają w zależności od liczby uczniów, a nie zatrudnionych pedagogów.

Ponadto samorząd nie może nauczycielowi wypłacić niższej pensji od tzw. średniego wynagrodzenia - jeśli z wyliczeń wychodzi niższa pensja, samorząd musi dorzucić tzw. dodatek uzupełniający. W zeszłym roku 77 proc. samorządów kosztowało to ćwierć mld zł.

Kłopotem jest także algorytm wynagradzania nauczycieli złożony z wynagrodzenia zasadniczego (co roku określa je MEN), dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz nadgodziny i godziny doraźnych zastępstw. Za wypłatę tych ostatnich składników odpowiedzialny jest samorząd.

Samorządowcy i nauczycielskie związki jednym głosem apelują: uprościć system.

Na razie MEN uspokaja, że jest jeszcze 150 mln zł, które samorządy mogą dostać na finansowanie zadań edukacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • zbulwesowany, 2010-09-01 10:53:01

  BRAWO! NAUCZYCIELOM TRZEBA DAWAĆ, DAWAĆ I DAWAĆ - a reszta, na kimś trzeba zaoszczedzić wiec co 10-go urzędnika w odstawkę (przy okazji wskaźnik bezrobocia wzrosnie). Super oszczędności jednym wszystko innym nic!!!!!!!!!!!!!1
 • andrzej, 2010-08-31 18:07:15

  Samorządy mają prawo skierowania do sądu sprawę refundacji wydatków z tego tytułu przez Rząd i powinny to zrobić.
 • s., 2010-08-31 09:08:53

  doskonały sposób na finansowanie obietnic wyborczych Gajowego...