Rząd obiecał, zapłaci samorząd

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 31-08-2010
  • drukuj
Początek roku oznacza dla nauczycieli 7-procentową podwyżkę pensji, dla samorządowców kłopoty, bo gminy kolejny raz będą musiały dołożyć do obietnic rządu. W ubiegłym roku kosztowało to 250 mln zł.
Rząd obiecał, zapłaci samorząd

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, podwyżki mają teoretycznie zostać sfinansowane w całości z budżetu centralnego, ale problem tkwi w systemie naliczania subwencji oświatowej i algorytmu wyliczania nauczycielskich pensji.

Ministerstwo Edukacji wyliczyło, - na podstawie liczby nauczycieli i ich stopnia awansu - że podwyżki będą kosztować w tym roku 2,2 mld zł. Ale do samorządu pieniądze wpływają w zależności od liczby uczniów, a nie zatrudnionych pedagogów.

Ponadto samorząd nie może nauczycielowi wypłacić niższej pensji od tzw. średniego wynagrodzenia - jeśli z wyliczeń wychodzi niższa pensja, samorząd musi dorzucić tzw. dodatek uzupełniający. W zeszłym roku 77 proc. samorządów kosztowało to ćwierć mld zł.

Kłopotem jest także algorytm wynagradzania nauczycieli złożony z wynagrodzenia zasadniczego (co roku określa je MEN), dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz nadgodziny i godziny doraźnych zastępstw. Za wypłatę tych ostatnich składników odpowiedzialny jest samorząd.

Samorządowcy i nauczycielskie związki jednym głosem apelują: uprościć system.

Na razie MEN uspokaja, że jest jeszcze 150 mln zł, które samorządy mogą dostać na finansowanie zadań edukacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

BRAWO! NAUCZYCIELOM TRZEBA DAWAĆ, DAWAĆ I DAWAĆ - a reszta, na kimś trzeba zaoszczedzić wiec co 10-go urzędnika w odstawkę (przy okazji wskaźnik bezrobocia wzrosnie). Super oszczędności jednym wszystko innym nic!!!!!!!!!!!!!1

zbulwesowany, 2010-09-01 10:53:01 odpowiedz

Samorządy mają prawo skierowania do sądu sprawę refundacji wydatków z tego tytułu przez Rząd i powinny to zrobić.

andrzej, 2010-08-31 18:07:15 odpowiedz

doskonały sposób na finansowanie obietnic wyborczych Gajowego...

s., 2010-08-31 09:08:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE