Rząd obiecał, zapłaci samorząd

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 31-08-2010
  • drukuj
Początek roku oznacza dla nauczycieli 7-procentową podwyżkę pensji, dla samorządowców kłopoty, bo gminy kolejny raz będą musiały dołożyć do obietnic rządu. W ubiegłym roku kosztowało to 250 mln zł.
Rząd obiecał, zapłaci samorząd

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, podwyżki mają teoretycznie zostać sfinansowane w całości z budżetu centralnego, ale problem tkwi w systemie naliczania subwencji oświatowej i algorytmu wyliczania nauczycielskich pensji.

Ministerstwo Edukacji wyliczyło, - na podstawie liczby nauczycieli i ich stopnia awansu - że podwyżki będą kosztować w tym roku 2,2 mld zł. Ale do samorządu pieniądze wpływają w zależności od liczby uczniów, a nie zatrudnionych pedagogów.

Ponadto samorząd nie może nauczycielowi wypłacić niższej pensji od tzw. średniego wynagrodzenia - jeśli z wyliczeń wychodzi niższa pensja, samorząd musi dorzucić tzw. dodatek uzupełniający. W zeszłym roku 77 proc. samorządów kosztowało to ćwierć mld zł.

Kłopotem jest także algorytm wynagradzania nauczycieli złożony z wynagrodzenia zasadniczego (co roku określa je MEN), dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz nadgodziny i godziny doraźnych zastępstw. Za wypłatę tych ostatnich składników odpowiedzialny jest samorząd.

Samorządowcy i nauczycielskie związki jednym głosem apelują: uprościć system.

Na razie MEN uspokaja, że jest jeszcze 150 mln zł, które samorządy mogą dostać na finansowanie zadań edukacyjnych.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

BRAWO! NAUCZYCIELOM TRZEBA DAWAĆ, DAWAĆ I DAWAĆ - a reszta, na kimś trzeba zaoszczedzić wiec co 10-go urzędnika w odstawkę (przy okazji wskaźnik bezrobocia wzrosnie). Super oszczędności jednym wszystko innym nic!!!!!!!!!!!!!1

zbulwesowany, 2010-09-01 10:53:01 odpowiedz

Samorządy mają prawo skierowania do sądu sprawę refundacji wydatków z tego tytułu przez Rząd i powinny to zrobić.

andrzej, 2010-08-31 18:07:15 odpowiedz

doskonały sposób na finansowanie obietnic wyborczych Gajowego...

s., 2010-08-31 09:08:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU