PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd oszczędza na kształceniu nauczycieli

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 czerwca 2011 - 07:47
Rząd oszczędza na kształceniu nauczycieli

Nowe zasady nauki na specjalizacji nauczycielskiej. Za mało godzin na praktyki, dydaktykę i psychologię. Resort nauki obiecuje zwiększyć wymiar zajęć.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje zmniejszyć liczbę godzin na specjalności nauczycielskiej. Projekt rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela zmniejsza wymiar praktyk ze 150 do 105 godzin – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Nauczyciele za szybko awansują

Zdaniem ZNP zaproponowana liczba godzin wskazuje na szukanie oszczędności, a nie zrozumienie istoty kształcenia nauczycieli, bo w pracy z uczniami ważne jest przygotowanie praktyczne.

Czytaj też: Nauczyciele do odstrzału

Ministerialny projekt krytykują też eksperci. Uważają, że brak wystarczającej liczby praktyk nie pozwoli sprawdzić wiedzy teoretycznej w szkolnych warunkach.

Projekt przewiduje też 75 godzin zajęć z przygotowania psychologiczno-pedagogicznego zamiast 150. Na dydaktykę zaś zarezerwowano 60 godzin (dziś 120). To za mało na realizację treści wskazanych w projekcie. Z pewnością w tym czasie nie uda się wykształcić nauczyciela kompetentnego, świadomego swojej roli, umiejącego wspierać uczniów zależnie od ich umiejętności.

Wymiar godzin zaproponowany przez ministerstwo krytykuje też Rada Główna Szkolnictwa Wyższego. W swojej opinii wskazuje, że niezbędne jest zwiększenie minimalnej liczby godzin przygotowania psychologiczno-pedagogicznego z 90 do 180, w tym praktyki z 15 do 30 godzin. Liczbę zajęć z dydaktyki proponuje zwiększyć ze 150 do 240 godzin – podaje „ Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.