PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd zadecyduje o losie sześciolatków

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    3 stycznia 2012 - 07:19
Rząd zadecyduje o losie sześciolatków

Teoretycznie dzisiaj powinno wyjaśnić się, kiedy sześciolatki zasiądą w szkolnych ławkach.
Według przygotowanej przez resort edukacji nowelizacji ustawy o systemie oświaty, którą zajmie się Rada Ministrów, sześciolatki pójdą obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”

Chociaż to dwa lata później w stosunku do zapisu w obowiązującej ustawie, to termin ten budzi wiele kontrowersji.

Czytaj też: Sześciolatki kością niezgody

W grudniu na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywną opinię w tej sprawie wyrazili samorządowcy.

Powód? Liczyli na pieniądze, które otrzymaliby z budżetu państwa na edukację sześciolatków.

Czytaj też: Samorządy chcą sześciolatków w szkołach

Jeśli zatem dzieci pójdą do szkoły później, na samorządy spadnie finansowy obowiązek dłuższego zapewnienia im opieki przedszkolnej.

Czytaj też: Sześciolatki zamiast do szkoły pójdą do trybunału

Resort edukacji tłumaczy, że w tym roku szkolnym do I klasy poszło mniej sześciolatków niż zakładano. MEN szacował ten odsetek na 40 proc., a rodzice posłali tylko 20 proc. Nowelizacja zatem była niezbędna, by uchronić dzieci przed efektem kumulacji – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dora275, 2012-01-03 12:28:38

    mam nadzieje ,że przesuną termin na co najmniej 2014 rok.mój syn się kompletnie nie nadaje emocjonalnie do szkoły.ta reforma to porażka.dzieci powinny być zbadane przez psychologa prze podjęciem decyzji o wcześniejszej edukacji,rodzice także powinni mieć coś do powiedzenia.my najlepiej znamy swoje d...zieci.dzisiejszy dzień to jeden wielki stres.bardzo się martwię jaka decyzje podejmą.  rozwiń