PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik praw dziecka napisał list do szóstoklasistów

  • PAP    30 marca 2015 - 14:51
Rzecznik praw dziecka napisał list do szóstoklasistów

Fot. Flickr/Alex France

Testy i sprawdziany nie są po to, abyście się ich bali, ani po to, aby wystawić dobre stopnie, lecz po to, by pokazać, gdzie osiągnęliście bardzo wiele i nad czym trzeba jeszcze popracować - napisał w liście do VI-klasistów rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
W środę (1 kwietnia) blisko 350 tys. uczniów VI klas szkół podstawowych w całej Polsce przystąpi do sprawdzianu dla szóstoklasistów. Są oni pierwszym rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową i będzie pisać sprawdzian w nowej formule.

"Już tylko dni dzielą Was od sprawdzianu, który podsumowuje sześć lat edukacji w szkole podstawowej. Dla wielu z Was będzie to pierwszy tak poważny sprawdzian. Jestem pewien, że poradzicie sobie ze wszystkimi zadaniami najlepiej, jak to możliwe" - napisał Michalak w liście do szóstoklasistów.

Przypomniał w nim, że kluczem do sukcesu jest zawsze systematyczna praca, silna wola oraz konsekwentne dążenie do celu. "Warto pamiętać i nie załamywać się, gdy nie wszystko pójdzie od razu po naszej myśli. Testy i sprawdziany nie są po to, abyście się ich bali, ani po to, aby Wam wystawić dobre stopnie, lecz przede wszystkim po to, aby Wam i dorosłym, którzy pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy pokazać, gdzie osiągnęliście bardzo wiele i nad czym trzeba jeszcze popracować" - podkreślił rzecznik praw dziecka.

Zwracając się do uczniów zaznaczył, że nerwy będą im towarzyszyły zawsze, że jest to zupełnie normalne i każdy odczuwa drżenie i mocniejsze bicie serca w takich sytuacjach. "Pamiętajcie jednak, aby podejść do tego etapu w edukacji z ufnością, że dacie sobie radę (...). Nie pozwólcie, by sparaliżował Was lęk czy trema. Zaufajcie sobie i swoim umiejętnościom; nadmierne emocje potrafią odebrać wiele szans" - zaapelował.

"Przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pytania, to nie tylko twarde fakty, daty i matematyczne wzory. W równym stopniu liczy się sprawdzenie waszej umiejętności logicznego myślenia, łączenia z sobą faktów i dokładnego analizowania przedstawionych zagadnień. Dlatego radzę raz jeszcze: warto dobrze wypocząć przed podejściem do sprawdzianu" - napisał Michalak.

"Na relaks wykorzystajcie przerwę, która została zaplanowana pomiędzy poszczególnymi częściami egzaminu. To chwila na głęboki oddech, na wyciszenie, zebranie myśli i przygotowanie się do kolejnych zadań" - dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania uczniów, sprawdzian w nowej formule będzie się składał z dwóch części.

Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Po przerwie rozpocznie się druga część sprawdzianu - test z języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski.

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie może przystąpić do sprawdzianu w środę, będzie go pisać w drugim terminie - 1 czerwca.

Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego. W przypadku wyboru innej szkoły wynik może zdecydować czy będzie się on uczył w wybranej szkole. Swoje wyniki szóstoklasiści poznają pod koniec maja.

Do tej pory sprawdzian dla szóstoklasistów nie był dzielony na części. Miał charakter ponadprzedmiotowy, sprawdzał opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • greta, 2015-03-30 16:12:35

    z rzecznika jeszcze lepszy.... zamiast zapytać o cele tych egzaminów i przestrzeganie zasad higieny pracy umysłowej... napisał list super gość na co dzień w szkole sprawdzian może być tylko jeden dziennie !!!!
  • roza, 2015-03-30 16:08:45

    Dlaczego tylko dwa? przecież dzieci dadzą radę pisać od rana do wieczora, i to przez tydzień - najlepiej zrobić zewnętrzne egzaminy z każdego przedmiotu, łącznie z muzyką i plastyką ! Jaki dobry minister, mógł zrobić 7 egzaminów a zrobił tylko dwa! a jaki dobry w gimnazjum, zrobił tylko 6 egzam...inów a mógł... ho ho  rozwiń