PARTNER PORTALU
 • BGK

Rzecznik praw dziecka napisał list do szóstoklasistów

 • PAP    30 marca 2015 - 14:51
Rzecznik praw dziecka napisał list do szóstoklasistów
Fot. Flickr/Alex France

Testy i sprawdziany nie są po to, abyście się ich bali, ani po to, aby wystawić dobre stopnie, lecz po to, by pokazać, gdzie osiągnęliście bardzo wiele i nad czym trzeba jeszcze popracować - napisał w liście do VI-klasistów rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
W środę (1 kwietnia) blisko 350 tys. uczniów VI klas szkół podstawowych w całej Polsce przystąpi do sprawdzianu dla szóstoklasistów. Są oni pierwszym rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową i będzie pisać sprawdzian w nowej formule.

"Już tylko dni dzielą Was od sprawdzianu, który podsumowuje sześć lat edukacji w szkole podstawowej. Dla wielu z Was będzie to pierwszy tak poważny sprawdzian. Jestem pewien, że poradzicie sobie ze wszystkimi zadaniami najlepiej, jak to możliwe" - napisał Michalak w liście do szóstoklasistów.

Przypomniał w nim, że kluczem do sukcesu jest zawsze systematyczna praca, silna wola oraz konsekwentne dążenie do celu. "Warto pamiętać i nie załamywać się, gdy nie wszystko pójdzie od razu po naszej myśli. Testy i sprawdziany nie są po to, abyście się ich bali, ani po to, aby Wam wystawić dobre stopnie, lecz przede wszystkim po to, aby Wam i dorosłym, którzy pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy pokazać, gdzie osiągnęliście bardzo wiele i nad czym trzeba jeszcze popracować" - podkreślił rzecznik praw dziecka.

Zwracając się do uczniów zaznaczył, że nerwy będą im towarzyszyły zawsze, że jest to zupełnie normalne i każdy odczuwa drżenie i mocniejsze bicie serca w takich sytuacjach. "Pamiętajcie jednak, aby podejść do tego etapu w edukacji z ufnością, że dacie sobie radę (...). Nie pozwólcie, by sparaliżował Was lęk czy trema. Zaufajcie sobie i swoim umiejętnościom; nadmierne emocje potrafią odebrać wiele szans" - zaapelował.

"Przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pytania, to nie tylko twarde fakty, daty i matematyczne wzory. W równym stopniu liczy się sprawdzenie waszej umiejętności logicznego myślenia, łączenia z sobą faktów i dokładnego analizowania przedstawionych zagadnień. Dlatego radzę raz jeszcze: warto dobrze wypocząć przed podejściem do sprawdzianu" - napisał Michalak.

"Na relaks wykorzystajcie przerwę, która została zaplanowana pomiędzy poszczególnymi częściami egzaminu. To chwila na głęboki oddech, na wyciszenie, zebranie myśli i przygotowanie się do kolejnych zadań" - dodał.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania uczniów, sprawdzian w nowej formule będzie się składał z dwóch części.

Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Po przerwie rozpocznie się druga część sprawdzianu - test z języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski.

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie może przystąpić do sprawdzianu w środę, będzie go pisać w drugim terminie - 1 czerwca.

Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego. W przypadku wyboru innej szkoły wynik może zdecydować czy będzie się on uczył w wybranej szkole. Swoje wyniki szóstoklasiści poznają pod koniec maja.

Do tej pory sprawdzian dla szóstoklasistów nie był dzielony na części. Miał charakter ponadprzedmiotowy, sprawdzał opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • greta, 2015-03-30 16:12:35

  z rzecznika jeszcze lepszy.... zamiast zapytać o cele tych egzaminów i przestrzeganie zasad higieny pracy umysłowej... napisał list super gość na co dzień w szkole sprawdzian może być tylko jeden dziennie !!!!
 • roza, 2015-03-30 16:08:45

  Dlaczego tylko dwa? przecież dzieci dadzą radę pisać od rana do wieczora, i to przez tydzień - najlepiej zrobić zewnętrzne egzaminy z każdego przedmiotu, łącznie z muzyką i plastyką ! Jaki dobry minister, mógł zrobić 7 egzaminów a zrobił tylko dwa! a jaki dobry w gimnazjum, zrobił tylko 6 egzam...inów a mógł... ho ho  rozwiń