PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik Praw Dziecka: Zmiana przepisów to dyskryminacja dzieci cudzoziemców

  • TK    5 marca 2018 - 09:30
Rzecznik Praw Dziecka: Zmiana przepisów to dyskryminacja dzieci cudzoziemców
RPD: Proponowane zmiany to dyskryminacja dzieci cudzoziemców (Fot. brpd.gov.pl)

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, skrytykował proponowane przez MSWiA zmiany rozporządzenia w sprawie regulaminu pobytu w otwartych ośrodkach dla cudzoziemców. Zgodnie z nimi, samorządy otrzymałyby możliwość organizacji zajęć szkolnych dla dzieci cudzoziemców w ośrodkach (a nie w szkołach, razem z polskimi dziećmi). Zdaniem Marka Michalaka, taka zmiana w przepisach do dyskryminacja cudzoziemców.
- Zmiana rozporządzenia, pośrednio zachęcając samorządy do wyboru modelu kształcenia małoletnich cudzoziemców poza siedzibą szkoły, prowadziłaby do poważnego naruszenia praw dziecka. Odejście od obecnego, funkcjonującego bardzo dobrze, integrującego systemu nauczania małoletnich ubiegających się o ochronę międzynarodową, prowadziłoby do ich dyskryminacji i mogło poważnie zaburzyć dalszy rozwój psychofizyczny tych dzieci - czytamy w wystąpieniu Marka Michalaka do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czytaj także: Minister Zalewska: Czekamy na powroty Polaków, którzy przyjeżdżają z dziećmi dwujęzycznymi

Jak podkreślił Rzecznik Praw Dziecka, takie "oddzielenie" dzieci polskich od obcokrajowców, nie tylko nie stanowiłoby odpowiedzi na ewentualną niechęć polskiej społeczności lokalnej do cudzoziemców, ale mogłoby takie zachowania wręcz spotęgować. Marek Michalak przypomina ponadto, że  proponowane zmiany, byłoby błędem i naruszałoby art. 28 ust. 1 i art. 2 Konwencji o prawach dziecka oraz art. 13 ust. 1 Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych.

Informacja o tym, że MSWiA chce przenieść kształcenie dzieci obcokrajowców do ośrodków, pojawiła się 26 lutego. Niemal natychmiast pojawiły się głosy krytyki, mówiące o izolowaniu cudzoziemców. Po kilku dniach resort "sprostował" wcześniejsze informacje precyzując, że w zamierzeniach nie jest przeniesienie kształcenia dzieci do ośrodków, a jedynie prawne prawne umożliwienie takiego kształcenia. Ostateczna decyzja o tym, jak kształcić dzieci cudzoziemców, ma należeć do samorządów. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.