PARTNER PORTALU
  • BGK

„S” apeluje do miasta Gdańska o przejęcie szkoły w Kokoszkach

  • PAP/JS    19 kwietnia 2017 - 17:13
„S” apeluje do miasta Gdańska o przejęcie szkoły w Kokoszkach
Pozytywna Szkoła Podstawowa ruszyła 1 września 2014 r. (fot. flickr/Waag Society)

Regionalne władze „S” zaapelowały do miasta Gdańska, by przejęło od prywatnego podmiotu prowadzenie szkoły w Kokoszkach.
• Takie zalecenie wydała pomorska kurator oświaty stwierdzając, że szkoła powołana została "z rażącym naruszeniem prawa".

• "Apelujemy ponownie do prezydenta miasta Gdańska o przejęcie prowadzenia szkoły przez samorząd od 1 września 2017 roku" - apeluje "S". 

Obiekt przeznaczony na szkołę podstawową z oddziałami przedszkolnymi wybudował w dzielnicy Kokoszki gdański samorząd. Miasto postanowiło jednak, że nie będzie samo prowadziło placówki przeznaczonej dla około 600 uczniów, ale powierzy to zadanie podmiotowi niepublicznemu wyłonionemu w konkursie: został on rozstrzygnięty w 2014 r. i na operatora szkoły wybrano spółkę powołaną przez Fundację Pozytywne Inicjatywy z Pucka.

Pozytywna Szkoła Podstawowa ruszyła 1 września 2014 r. W ostatnich dniach pomorska kurator oświaty stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Gdańska zezwalającej na założenie szkoły i zaleciła, by placówkę przejął do prowadzenia samorząd. Dyrekcja szkoły zapowiedziała odwołanie od decyzji kurator.

Na zwołanej konferencji prasowej z apelem pokrywającym się w treści z zaleceniami kurator wystąpili do władz miasta przedstawiciele regionalnych władz NSZZ "Solidarność". To właśnie na wniosek tego związku kuratorium badało sprawę szkoły w Kokoszkach.

Jak podkreśliła na konferencji przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku Bożena Brauer, według związku publicznej szkoły mającej zaspokoić podstawowe potrzeby edukacyjne nie powinien prowadzić prywatny podmiot. Dodała, że - w opinii związkowców - takie rozwiązanie "narusza system edukacji istniejący w Polsce". "Byliśmy od początku przeciwni (...) uważaliśmy to za ukrytą prywatyzację" - dodała.

Brauer przypomniała, że lokalne władze "S" już w 2014 r. wezwały miasto, by nie powierzało szkoły prywatnemu podmiotowi. "Apelujemy ponownie do prezydenta miasta Gdańska o przejęcie prowadzenia szkoły przez samorząd od 1 września 2017 roku" - powiedziała Brauer. Podkreśliła też, że zmiana podmiotu prowadzącego nie stworzy żadnego zagrożenia dla funkcjonowania szkoły.

Dodała też, że działania związku zmierzające do przejęcia szkoły w Kokoszkach przez samorząd mają też na celu zapobieżenie pojawienia się podobnego procederu (powierzania do prowadzenia szkół publicznych podmiotom prywatnym) w innych częściach kraju. "Docierają do nas sygnały, że w innych miastach również są rozmowy na ten temat" - zaznaczyła.

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla podkreślił, że Zarząd w pełni popiera działania Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania "S". "Apeluję do władz miasta Gdańska, aby zechciały się podporządkować obowiązującemu w Polsce prawu i aby zechciały naprawić (…) porządek prawny, który został wielokrotnie naruszony" - powiedział Dośla.

Na przełomie marca i kwietnia pomorska kurator oświaty Monika Kończyk skierowała do samorządu Gdańska pismo, w którym poinformowała, że "stwierdziła nieważność decyzji Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie zezwolenia na założenie szkoły publicznej w Gdańsku przy ul. Azaliowej 18, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa". Kurator prowadziła postępowanie w tej sprawie na wniosku Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gdańsku.×
KOMENTARZE (1)

  • obywatel, 2017-04-24 16:24:21

    Ale dlaczego nie? Skoro nie ma uwag do samego procesu nauczania, a pod względem finansowym też realizacja uzasadniona... to czemu nie?