Sąd administracyjny rozstrzygnie losy częstochowskich uchwał ws. szczepień?

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza
  • 07-06-2015
  • drukuj
Częstochowscy radni muszą zdecydować, czy zaskarżyć do sądu rozstrzygnięcie wojewody unieważniające uchwały ws. przyjmowania do miejskich żłobków i przedszkoli jedynie dzieci poddanych obowiązkowym szczepieniom.

Częstochowska rada miasta, jako pierwsza w Polsce zaproponowała takie rozwiązanie, jednak wojewoda śląski unieważnił jej uchwały w tej sprawie. M.in. dlatego, że informacje o szczepieniach należy uznać za dane wrażliwe oraz podlegające ochronie danych osobowych. Podkreślał również, że każdemu dziecku przysługuje równe prawo dostępu do edukacji - informuje "Gazeta Wyborcza".

Rada miasta ma obecnie 30 dni na decyzję. Może uznać argumenty wojewody albo skierować sprawę do sądu administracyjnego, by to on orzekł, czy uchwała jest zgodna z prawem.

W programie sesji zaplanowanej na 11 czerwca już jest projekt uchwały, by oddać głos sądowi. Zwłaszcza, że - jak wskazują niektórzy radni - np. wojewoda małopolski jest innego zdania w tej kwestii niż wojewoda śląski.

Kluby PO i SLD chcą głosować za skierowaniem sprawy do sądu. Jeśli wszyscy będą obecni, będą miały łącznie 14 głosów. To za mało, by uchwała mogła przejść.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE