PARTNER PORTALU
  • BGK

Sala przyrodnicza za komiks

  • AW    21 czerwca 2012 - 15:47
Sala przyrodnicza za komiks

Czy za komiks o ekologii można otrzymać 40 tys. zł? Okazuje się, że tak. Pomysł na taką formę propagowania wiedzy mieli uczniowie ze Szkoły im. M. Kopernika w Pszennie. Ich praca plastyczna o przygodach byczka Taurona otrzymała nagrodę w konkursie organizowanym przez spółkę energetyczną.
"Sala Przyrody Tauron Ekoenergia” to autorska akcja społeczna adresowana do szkół podstawowych, z terenu działania Tauron Ekoenergii. Akcja ma formę konkursu.

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie walczyli o pięć równorzędnych nagród w wysokości 40.000 zł każda. Nagroda, zgodnie z regulaminem, jest nagrodą celową z przeznaczeniem na zorganizowanie (tzn. remont i wyposażenie) sali dydaktycznej do nauki przyrody pod nazwą „Sala Przyrody Tauron Ekoenergia”.

Do udziału w konkursie mogły przystąpić szkoły podstawowe znajdujące się w tych miastach lub gminach, w których Tauron posiada elektrownie wodne lub wiatrowe.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu było hasło: „Tauronek poznaje świat elektrowni wodnych i wiatrowych”. Praca polegająca na opracowaniu komiksu w formie plastycznej lub cyfrowej  o przygodach byczka .

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie zgłosiła się do  drugiej edycji akcji. Zwycięskie rysunki i układ graficzny opracował uczeń klasy VIa , zdjęcia elektrowni wodnej w Lubachowie, tamy w Zagórzu, szkoły oraz innych miejsc niezbędnych do wykonania tła poszczególnych scen wykonała uczennica tej samej klasy. Teksty wypowiadane przez postacie ułożyli uczniowie. W efekcie szkoła wygrała jako jedna z pięciu szkół  i od września 2012 roku cieszyć się będzie nową pracownią przyrodniczą.

Nowoczesna sala przyrody jest już w Szkole Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. Była to główna nagroda w konkursie  o wartości 40 tys. zł jaką w ubiegłym roku wygrali uczniowie, opracowując EkoDekalog w formie ulotki. Zwierał on 10 podstawowych zasad oszczędzania energii, które pozwolają zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć emisję CO2.

Uczniowie zorganizowali także zbiórkę zużytego sprzętu RTV-AGD, baterii, płyt CD, a także opakowań typu PET. Oprócz nowoczesnej Sali Przyrody placówka w Witoszowie otrzymała honorowy tytuł:" Szkołą naturalnie najlepsza".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.