PARTNER PORTALU
  • BGK

Sam laptop uczniowi nie pomoże

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 kwietnia 2011 - 06:15
Sam laptop uczniowi nie pomoże

Nie miliard złotych, ale co najmniej dziesięć razy tyle. Nie tylko laptopy, lecz też infrastruktura. Bez spełnienia tych warunków komputerowa rewolucja w podstawówkach się nie uda.
Program „Laptop dla ucznia” okaże się fikcją – tak eksperci recenzują rządowy projekt, który ma wyposażyć w przenośne komputery wszystkich pierwszoklasistów. Aby zadziałał, potrzebne są o wiele większe inwestycje – m.in. wyposażenie szkół w nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną oraz platformy edukacyjne. A to są już koszty liczone w miliardach złotych – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Laptopy dla uczniów raczej pożyczone

Ministerstwo Infrastruktury, pomysłodawca cyfryzacji szkół, wyliczyło, że na zakup sprzętu dla 2,2 mln pierwszoklasistów na najbliższe pięć lat wystarczy miliard złotych. Pieniądze te przekazać mają trzej najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w zamian za zwolnienie z opłat koncesyjnych.

Jak zauważają eksperci, cyfryzacja szkoły musi się opierać na odpowiednio wyedukowanych nauczycielach, materiałach edukacyjnych przystosowanych do cyfrowych narzędzi, najlepiej w postaci specjalnej platformy internetowej. I na infrastrukturze, czyli sieci i komputerach. Same laptopy bez całościowego projektu cyfryzacji edukacji będą wyrzuceniem pieniędzy.

Czytaj też: Krytycznie o laptopach dla uczniów

Jednak wyposażenie polskich szkół w nowoczesną infrastrukturę informatyczną i usługi z tym związane to koszty dużo większe, niż wycenił resort. Przygotowanie samych 14 tys. podstawówek to koszt ponad 4 mld zł. Aby cyfryzacja objęła całą edukację, trzeba by przystosować wszystkie szkoły, których jest ponad 35 tys., czyli należałoby wydać 10 mld zł.

Dlatego potrzebny jest spójny program realizowany ze szczebla rządowego i samorządowego, który nie tylko zinformatyzuje szkoły, ale zmieni też model edukacji – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2011-04-28 12:43:02

    Jeżeli całkiem mam tu być szczery, To nie laptopy, nie komputery, Lecz źródłem wiedzy są do tej pory, Książnic bogate księgozbiory.