PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Wadowic chce Jana Pawła II za patrona

  • PAP    17 czerwca 2011 - 12:44
Samorząd Wadowic chce Jana Pawła II za patrona

Samorząd Wadowic chce, by błogosławiony Jan Paweł II został patronem miasta. Radni upoważnili burmistrz Ewę Filipiak, by wystąpiła o to do Stolicy Apostolskiej.
„Burmistrz Ewa Filipiak zamierza wystąpić do Watykanu o uznanie błogosławionego papieża za patrona za pośrednictwem Kurii Archidiecezjalnej w Krakowie” – powiedział rzecznik magistratu Stanisław Kotarba.

Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 19 z 21 wadowickich radnych. Połączyła ona samorządowców z lokalnego ugrupowania związanego z burmistrz – „Wspólny Dom”, a także PiS i PO. Sprzeciwili się jedynie: działacz SLD Andrzej Petek oraz niezależny Mateusz Klinowski.

Filipiak już 15 maja – podczas uroczystości przekazania wadowickiej parafii Ofiarowania NMP relikwii papieża-Polaka, prosiła kardynała Stanisława Dziwisza, by pomógł sprawić, aby Jan Paweł II stał się patronem miasta.

„Myślę, że nie trzeba o to prosić, choć o dekret można się postarać. Jest faktem: błogosławiony Jan Paweł II jest patronem Wadowic i całej okolicy. Opatrzność dała nowego patrona na dwutysiąclecie; patrona wolności, która realizuje się w jedności i solidarności” – odpowiedział wówczas metropolita krakowski.

Jeśli Watykan wyrazi zgodę, Wadowice będą prawdopodobnie pierwszym miastem, którego patronem zostanie ogłoszony błogosławiony Jan Paweł II.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.