Samorząd Wadowic chce Jana Pawła II za patrona

Samorząd Wadowic chce, by błogosławiony Jan Paweł II został patronem miasta. Radni upoważnili burmistrz Ewę Filipiak, by wystąpiła o to do Stolicy Apostolskiej.
Samorząd Wadowic chce Jana Pawła II za patrona

„Burmistrz Ewa Filipiak zamierza wystąpić do Watykanu o uznanie błogosławionego papieża za patrona za pośrednictwem Kurii Archidiecezjalnej w Krakowie” – powiedział rzecznik magistratu Stanisław Kotarba.

Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 19 z 21 wadowickich radnych. Połączyła ona samorządowców z lokalnego ugrupowania związanego z burmistrz – „Wspólny Dom”, a także PiS i PO. Sprzeciwili się jedynie: działacz SLD Andrzej Petek oraz niezależny Mateusz Klinowski.

Filipiak już 15 maja – podczas uroczystości przekazania wadowickiej parafii Ofiarowania NMP relikwii papieża-Polaka, prosiła kardynała Stanisława Dziwisza, by pomógł sprawić, aby Jan Paweł II stał się patronem miasta.

„Myślę, że nie trzeba o to prosić, choć o dekret można się postarać. Jest faktem: błogosławiony Jan Paweł II jest patronem Wadowic i całej okolicy. Opatrzność dała nowego patrona na dwutysiąclecie; patrona wolności, która realizuje się w jedności i solidarności” – odpowiedział wówczas metropolita krakowski.

Jeśli Watykan wyrazi zgodę, Wadowice będą prawdopodobnie pierwszym miastem, którego patronem zostanie ogłoszony błogosławiony Jan Paweł II.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE