PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd zbuduje instytut i seminarium

  • PAP    20 października 2010 - 18:12
Samorząd zbuduje instytut i seminarium

Do 2012 r. powstanie nowa siedziba Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie (Podkarpackie) . Inwestycja współfinansowana będzie z podkarpackiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jak poinformował dyrektor Instytutu ks. Andrzej Cypryś, rozpoczął się właśnie drugi etap inwestycji, czyli budowa Instytutu. "Otrzymaliśmy już pozwolenie na budowę i firma Skanska, która jest wykonawcą budynku, przejęła plac. Zatem można już rozpocząć pierwsze prace budowlane" - dodał. 

Inwestycja wykonywana jest w trybie: zaprojektuj-wybuduj, oznacza to, że Skanska musiała najpierw przygotować projekt budowlany i uzyskać pozwolenie na budowę.

Ks. Cypryś podkreślił, dzięki nowemu budynkowi Instytut otrzyma możliwości rozwoju. "Chcemy stworzyć nowoczesny ośrodek edukacji wyższej, gdzie prowadzone będą studia m.in. magisterskie i doktoranckie. W nowej siedzibie zamierzamy organizować również konferencje naukowe dotyczące np. rozwoju społeczno-gospodarczego regionu" - powiedział ks. Cypryś.

Siedziba Instytutu będzie składała się z części: dydaktyczno-administracyjnej oraz z akademika. W pierwszej części znajdować się będą m.in. dwie aule na 350 i 150 osób, biblioteka na 250 tys. woluminów, 17 sal dydaktyczno-ćwiczeniowych oraz dwa laboratoria komputerowe.

Obiekt ma być gotowy do końca 2012 r. Całkowity koszt realizacji projektu, uwzględniając także wyposażenie, wyniesie ok. 45 mln zł, kontrakt z firmą Skanska obejmujący tylko budowę gmachu wynosi niespełna 41 mln zł. Dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 85 proc.

Instytut Teologiczno-Pastoralny został powołany w 1992 r. przez biskupa diecezji rzeszowskiej. W jego skład weszły: Wyższe Seminarium Duchowne, Diecezjalne Studium Katechetyczne, Diecezjalne Studium Organistowskie oraz Diecezjalne Studium Rodzinne. Ośrodek prowadzi głównie działalność dydaktyczno-naukową osób duchownych i świeckich. Do tej pory nie miał swojej stałej siedziby Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.