PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządów nie stać na psychologów w szkołach

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 kwietnia 2011 - 06:34
Samorządów nie stać na psychologów w szkołach

Samorządy nie mają pieniędzy na tworzenie w szkołach kolejnych etatów dla specjalistów, którzy mają pomagać uczniom z problemami wychowawczymi, wybitnie zdolnym i słabo uczącym się.
Od września dyrektorzy przedszkoli i gimnazjów muszą zapewnić dzieciom i uczniom pomoc psychologiczno-pedagogiczną. W kolejnym roku szkolnym taki obowiązek zostanie nałożony na pozostałe placówki oświatowe – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole ma być dobrowolne i nieodpłatne. O taką pomoc mogą wnioskować rodzice, uczniowie oraz nauczyciele. Z kolei obowiązkiem dyrektorów placówek będzie zapewnienie takiej pomocy.

W trudnej sytuacji znajdą się te przedszkola i szkoły, które nie mają specjalistów. Ich dyrektorzy muszą zwrócić się o pomoc finansową do samorządu. A te zdaniem Marka Olszewskiego, wójta gminy Lubicz i wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, nie mogą odmówić przyznania pieniędzy na utworzenie nowych etatów dla specjalistów w celu uruchomienia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Okazuje się, że po raz kolejny na samorządy nałożono nowe zadania, ale nie zapewniono im pieniędzy na ten cel. Dodatkowo w małych miejscowościach trudno będzie pozyskać takich specjalistów.

Wiele małych szkół nie będzie w stanie zrealizować tych obowiązków i planuje, że uczniom będą pomagać nauczyciele.

Nowy obowiązek spowoduje też większe obciążenie biurokratyczne dla szkół, jak i dla samorządów. Dyrektor szkoły, zamiast pomagać uczniom, będzie się zastanawiał, jak namówić nauczycieli do założenia specjalnego zespołu, a następnie zadbać o pisemne powiadomienie o tym wszystkich rodziców.

Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami MEN regulującymi te kwestie pomoc psychologiczno-pedagogiczna uczniom gimnazjów ma polegać m.in. na tworzeniu klas terapeutycznych oraz organizowaniu zajęć logopedycznych, socjoterapeutycznych lub rozwijających uzdolnienia.

Do 30 marca 2011 r. – w przedszkolach i gimnazjach powinny zostać powołane specjalne zespoły pomagające uczniom, do 30 kwietnia 2011 r. – dyrektorzy przedszkoli i gimnazjów określą formy zajęć dla uczniów, od 1 września 2011 r. w przedszkolach i gimnazjach uruchamiana będzie pomoc pomoc, a do 30 września 2011 r. musi zostać opracowany nowy plan pomocy na kolejny rok szkolny – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.