PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe kolonie dla dzieci powodzian

  • PAP    7 czerwca 2010 - 15:08
Samorządowe kolonie dla dzieci powodzian

210 dzieci z rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi z 10 gmin województwa łódzkiego weźmie udział w koloniach letnich organizowanych przez samorząd województwa.
Dzieci wypoczywać będą na dwutygodniowych turnusach w harcerskim ośrodku w Załęczu Wielkim. 

Zgodnie z sugestią łódzkiego kuratorium oświaty bezpłatny wypoczynek przygotowano dla uczniów z powiatów, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi: piotrkowskiego (gm. Aleksandrów, Sulejów), poddębickiego (gm. Wartkowice, Uniejów), łęczyckiego (gm. Piątek, Łęczyca), radomszczańskiego (gm. Żytno, Gidle, Radomsko) i z gminy Głowno w powiecie zgierskim.

W lipcu i sierpniu w "Nadwarciańskim Grodzie" Harcerskim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Załęczu Wielkim (pow. wieluński) zorganizowany zostanie wypoczynek w sumie dla 210 dzieci w wieku 12-16 lat, w tym także dla dzieci niepełnosprawnych.

Jak poinformował w poniedziałek marszałek województwa Włodzimierz Fisiak, wypoczynek w całości sfinansowany zostanie ze środków samorządu województwa. 100 tys. zł dotacji przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a kolejne 20 tys. zł - Regionalne Centrum Polityki Społecznej (RCPS) w Łodzi.

- Będziemy wspierać cały obszar pomocy psychologicznej i pedagogicznej dla tych dzieci, bo musimy pamiętać, że od strony psychologicznej ta sytuacja, dla nich i ich rodzin, jest bardzo trudna - mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor RCPS w Łodzi Anna Mroczek.

Dzieci zostaną zaproszone na obozy m.in. języka angielskiego, o profilu tanecznym, artystyczno-fotograficznym i krajoznawczym. W ramach pobytu będą miały zapewnione m.in. bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, wyprawki szkolne i niezbędną odzież; zaplanowano także wycieczki. - Chcemy im stworzyć bardzo dobre warunki. Dać im takie chwile, aby zapomniały i rozstały się z tym kataklizmem, który je dotknął - zapewniała dyrektor ośrodka Nadwarciański Gród Krystyna Mikita.

Dodała, że trwają rozmowy z Ministerstwem Zdrowia nt. ewentualnego zorganizowania w ośrodku wypoczynku dla grupy poszkodowanych przez powódź matek z małymi dziećmi w wieku do 6 lat z terenu całej Polski. Rekrutacją dzieci na kolonie zająć się ma Kuratorium Oświaty w Łodzi w porozumieniu z powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie i Ośrodkami Pomocy Społecznej.

Organizatorzy zapewniają, że kolonie są całkowicie bezpłatne i pobyt dzieci nie spowoduje zmniejszenia wysokości zasiłków wypłacanych ich rodzinom poszkodowanym przez powódź. RCPS zamierza także - ze środków unijnych - przeprowadzić szkolenia dla pracowników pomocy społecznej i wolontariuszy, poświęcone pracy z rodziną w kryzysie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji trudnych takich jak powódź.

Prezes WFOŚiGW w Łodzi Andrzej Budzyński zapowiedział natomiast, że Fundusz przygotował uproszczone regulacje, które umożliwią otrzymanie nawet 99 proc. dotacji na odtworzenie zniszczonych w wyniku powodzi, np. oczyszczalni ścieków czy infrastruktury przeciwpowodziowej. W sumie na ten cel łódzki WFOŚiGW przeznaczy ok. 20 mln zł.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.