PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowe stypendia dla 300 uczniów

  • PAP    15 grudnia 2010 - 15:59

300 gimnazjalistów i uczniów szkół poandgimnazjalnych z niezamożnych rodzin z regionu łódzkiego otrzyma roczne stypendia przyznane przez samorząd województwa.
Miesięcznie otrzymają 600 zł, które mają przeznaczyć na swój rozwój edukacyjny. Stypendia samorządowe przyznano już po raz trzeci w ramach Łódzkiego Regionalnego Programu Wspierania Młodzieży Szczególnie Uzdolnionej, współfinansowanego ze środków unijnych. 

W środę marszałek województwa Witold Stępień wręczył grupie 60 stypendystów listy gratulacyjne; podobne otrzymają także pozostali stypendyści.

Według Stępnia, wspieranie najzdolniejszej młodzieży jest jednym z głównych celów samorządu województwa łódzkiego.

- Stypendium pozwoli przełamać bariery materialne utrudniające rozwój zainteresowań i pasji edukacyjnych. Bardzo się cieszę, że wśród stypendystów jest wielu uczniów z małych miejscowości i wsi, bo ta pomoc materialna rozszerzy ich możliwości konkurowania z uczniami z większych miast - powiedział marszałek.

Stypendystami mogli zostać gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z regionu łódzkiego pochodzący z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 1008 zł netto. Przy rekrutacji brane były także pod uwagę osiągnięcia naukowe uczniów, średnia ocen, wyniki egzaminów zewnętrznych czy udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

Wnioski o przyznanie stypendiów, które zbierano na terenie całego województwa, oceniała komisja stypendialna. W sumie wsparcie finansowe w wysokości 600 zł miesięcznie - wypłacane przez 12 miesięcy za okres od września do sierpnia - otrzyma 300 uczniów zainteresowanych kierunkami matematyczno-przyrodniczymi i technicznymi.

W porównaniu z pierwszą edycją projektu, tym razem uczniowie otrzymają znacznie wyższe stypendia; wówczas wynosiły one 380 zł miesięcznie.

Jak powiedziała PAP koordynator projektu Joanna Okupska, przyznane wsparcie ma na celu pokrycie wydatków związanych z rozwojem edukacyjnym ucznia. - Jeżeli jakiś uczeń napisał we wniosku, że wybiera się na medycynę, środki te zostaną przez niego przeznaczone np. na dodatkowe lekcje czy kursy przygotowawcze na studia - wyjaśniła.

Uczniowie będą mogli także przeznaczyć te środki m.in. na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanie kursów nauki języków obcych, zajęć pozalekcyjnych czy też opłacenie wyjazdów i obozów naukowych. W grudniu uczniowie otrzymają stypendia łącznie za cztery miesiące - z wyrównaniem od września; później będą je sukcesywnie otrzymywać co miesiąc.

Na realizację projektu wsparcia łódzkiej, uzdolnionej młodzieży - w ciągu pięciu lat - samorząd województwa przeznaczy w sumie 15 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.