Samorządy będą mogły dodatkowo dofinansować uczelnie wyższe?

"Chcę otworzyć ustawową możliwość dodatkowego finansowania uczelni przez samorządy" - powiedział w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Lesznie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Samorządy będą mogły dodatkowo dofinansować uczelnie wyższe?
Jarosław Gowin (fot. nauka.gov.pl)

Jak dodał, te dodatkowe środki będą pozwalały profilować daną uczelnię jeszcze bardziej pod potrzeby regionalnego rynku pracy.

"Chodziłoby tu przede wszystkim o PWSZ - zwłaszcza one, ulokowane w większości w byłych miastach wojewódzkich są szczególnie ważne dla lokalnych samorządów" - zapowiedział wicepremier.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

PWSZ-ty (być może nie wszystkie) to relikty, niestety nie zorientowane na gospodarkę, wystarczą im wykłady i odpowiedni nabór a już godziny dla kadry zapewnione...potem byle do następnej rekrutacji...i tak dalej. Finansowanie przez samorządy powinno być również powiązane z ilością głosów przy wyborz...e władz uczelni, bo jeżeli taki PWSZ zajmuje się tylko sobą to przecież nikt grosza nie przeznaczy na ich działania, ale przy obecnym finansowaniu PWSZ-ty mają się dobrze i nie potrzebują samorządów...zgadzam się z przedmówcami...Panie Ministrze Gowin proszę o głęboką ale przemyślną reformę tego towarzystwa...do tego kadencyjność i lustracja. rozwiń

mieszczanin, 2017-03-28 22:43:22 odpowiedz

Może i dobry pomysl. Jednak uczelnie maja bardzo duże zasoby finansowe, tylko rzadko nimi prawidłowo zarzadzaja. Kredyty zaciagaja niekonkurencyjnie, lokat nie zakladaja – same kolesiostwo.

Specjalista z samorządu, 2017-03-28 11:42:13 odpowiedz

Zanim samorządy mogłyby finansować wyższe uczelnie, to należy obowiązkowo je zreformować,m.in. zlikwidować znaczną ich ilość, na przykład poprzez ich łączenie.

Analityk, 2017-03-28 09:09:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE