PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy chcą nowego algorytmu

  • GK    30 listopada 2011 - 18:21
Samorządy chcą nowego algorytmu

Samorządowcy nie akceptują nowego podziału subwencji oświatowej.
Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich twierdzi, że kwota części oświatowej subwencji ogólnej jest zbyt mała. Coraz więcej związków samorządowych prosi o zmianę w systemie finansowania tego zadania w skali państwa, ponieważ samorządy – mimo, że to jest ich zadanie własne – nie mają najmniejszego wpływu na system wynagrodzeń nauczycieli.

Czytaj też: Karta nauczyciela to anachronizm?

Są one negocjowane między rządem a związkami zawodowymi. – Te ustalenia mają przełożenie na takie rewelacyjne przepisy jak art. 30a i 30b Kraty nauczyciela. Skierowaliśmy to do Trybunału Konstytucyjnego i jest to najdłużej trwające postępowanie w trybunale, bo już dwa lata trybunał nie może wyznaczyć terminu rozprawy – mówi Andrzej Porawski.

Czytaj też: Rezerwa przydzielona

Według niego w tej sytuacji byłoby lepiej, żeby, skoro samorządy nie uczestniczą w ustalaniu pensji nauczycieli, to – tak jak na przykład we Francji czy w Niemczech – pensje płacono im z budżetu państwa.

Czytaj też: O wyższą subwencję oświatową dla małych gmin

Takie postulaty zgłaszają również polskie związki zawodowe. – Jesteśmy traktowani jak kasjer i nie mamy nic do powiedzenia w kwestii pensji nauczycieli – dodaje Porawski.

Czytaj też: Subwencja ogólna łaskawa dla oświaty

Twierdzi także, że algorytm, który jest w tym kształcie obecnie wymaga korekt, bo został bardzo dawno ustalony.

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas przyznaje, że dyskusja na temat sposobu finansowania edukacji powinna się odbyć na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

– Na edukację powinniśmy spojrzeć z dwóch punktów widzenia: finansowania jej, ale też sposobu jej organizacji, który pozwoli uzyskać jak najlepszy efekt kształcenia – mówi minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Algorytm, 2011-12-01 11:19:12

    "Samorządy chcą nowego algorytmu" A nie lepiej łopatą do głowy wkładać?. Algorytmy to rzecz dobra, ale często wymagają myślenia.