PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy chcą rewolucji w oświacie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    3 września 2012 - 06:45
Samorządy chcą rewolucji w oświacie

Samorządowcy mają dość bierności rządu w sprawie Karty nauczyciela i zgłaszają swoje propozycje.
Samorządowcy mają gotowe projekty zmian w Karcie nauczyciela oraz w ustawie o systemie oświaty – pisze „Rzeczpospolita”.

Nowelizacje przy okazji ogólnopolskiego kongresu samorządów trafią pod koniec września do Sejmu. Mają się pod nimi podpisać przedstawiciele wszystkich gmin, starostw czy miast.

Czytaj też: Trójstronna gra o Kartę nauczyciela

Samorządowcy chcą, by Karta obejmowała tylko pracowników dydaktycznych. Praca nauczyciela przy tablicy trwałaby nie 18 godzin w tygodniu, lecz 20 godzin. Nauczyciele mieliby prawo do 40 dni płatnego urlopu w roku, a nie ponad 70 dni roboczych jak dziś.

Czytaj też: Szkoły na początku trudnego roku

Samorządy proponują też nową formułę awansu zawodowego: najwyższy stopień, tj. nauczyciela dyplomowanego, z którym wiąże się najwyższe uposażenie, będzie nadawany dopiero po 18 latach pracy.

Czytaj też: We wrześniu Samorządowy Kongres Edukacji

Nauczyciele nie otrzymywaliby dodatku mieszkaniowego i wiejskiego, a urlop na poratowanie zdrowia byłby orzekany i finansowany przez ZUS.

Zmiany w ustawie o systemie oświaty zakładają większą swobodę samorządów w tworzeniu zespołów szkół i szersze uprawnienia do przekazywania szkół.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Feliks, 2012-09-03 08:20:48

    Rewolucja w oświacie jest bezwzględnie konieczna i polecam swoje usługi i doradztwo w pełnym zakresie. Mam wszelkie kwalifikacje i bardzo duże doświadczenie w zaprowadzaniu ładu i porządku oraz gwarantuję osiągnięcie wszystkich celów zakładanych przez zleceniodawcę. Z poważaniem Feliks Dzierżyński...  rozwiń
  • pllo, 2012-09-03 07:02:31

    I przekształcenie szkól i przedszkoli z sólki prawa handlowego z których zysk inwestowanty będzie w kolejne urzędnicze etsaty. Pasi? Skoro niż jest motywem do tych zmian zmian w oświacie to cyfryzacja mszcza Boniego powinna sprawić że gminą średnie wielkości zarządzął będzoie jakiś niedorobiony M...atrix. Mierzmy wszystkiuch jedną miarą.  rozwiń