PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy chcą zmian w naliczaniu subwencji oświatowej

 • PAP/Rzeczpospolita    14 sierpnia 2014 - 07:11
Samorządy chcą zmian w naliczaniu subwencji oświatowej

Samorządy chcą zmiany zasad naliczania subwencji oświatowej. Proszą o pomoc rzecznika praw obywatelskich.
Jan Golba, burmistrz Muszyny w Małopolsce, zamierza pozwać do sądu Główny Urząd Statystyczny. Twierdzi, że w miasteczku mieszkają 4902 osoby. Według GUS mieszkańców jest zaś 5115. Chodzi więc o zaledwie 213 osób, ale dla samorządu mają one wielkie znaczenie - informuje "Rzeczpospolita".

Czytaj też:  Gminy muszą oddać subwencje pobrane bez dokumentacji

"Zawyżona przez GUS liczba mieszkańców spowodowała, że straciłem w tym roku prawie 1,5 mln zł subwencji oświatowej" - mówi burmistrz Golba.

Subwencję oświatową przyznaje gminom resort edukacji według specjalnego algorytmu. Faworyzowane są małe miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Dostają na ucznia o prawie 40 proc. więcej pieniędzy niż inne miejscowości. Przepisy twardo mówią, że liczbę mieszkańców ustala prezes GUS.

Czytaj też: Kwoty subwencji ogólnej dla JST za I kwartał

"Pan burmistrz się myli. Jego dane są błędne" - mówi Artur Satora, rzecznik GUS. "Nie mam wyjścia, pójdę do sądu. Wykażę, że to ja mam rację" - mówi twardo Golba. Jego zdaniem prostym wyjściem z sytuacji byłaby zmiana sposobu naliczania subwencji przez wprowadzenie progów pośrednich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • glews, 2014-08-19 09:19:03

  Główny Urząd Sciemy to przecież ramię III RP fałszujące różne statystyki na użytek Nie-rządu Tuskodupca
 • Leonidas, 2014-08-16 18:54:29

  "40% więcej na ucznia" - ten co tak twierdzi nie powinien mieć prawa pracy w istytucjach gdzie wymagane sa podstawowe umiejetności zakresu obliczania procentu. Na tym przykładzie widac poziom wiedzy o finansach samorządowych. Panowie uczycie o finansach jst się bo zbliża się czas egzaminu... wyborczego- dane z czapy już nie zadowolą wyborców. Obecnie sa szerokie możliwości do danych gmin wprost z internetu i głupoty nie przejdą próby prawdy  rozwiń
 • Romuald Baranowski-Ełk, 2014-08-14 14:07:17

  Z liczeniem mieszkańców przez GUS to jakaś paranoja! Również na przykład dotacje PFRON na rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych wyliczana jest w oparciu o wyniki powszechnych spisów ludności, najczęsciej sprzed kilku lat i w ogóle nie uwzględnia migracji w międzyczasie....  rozwiń