Samorządy chcą zmian w naliczaniu subwencji oświatowej

  • PAP/Rzeczpospolita
  • 14-08-2014
  • drukuj
Samorządy chcą zmiany zasad naliczania subwencji oświatowej. Proszą o pomoc rzecznika praw obywatelskich.
Samorządy chcą zmian w naliczaniu subwencji oświatowej

Jan Golba, burmistrz Muszyny w Małopolsce, zamierza pozwać do sądu Główny Urząd Statystyczny. Twierdzi, że w miasteczku mieszkają 4902 osoby. Według GUS mieszkańców jest zaś 5115. Chodzi więc o zaledwie 213 osób, ale dla samorządu mają one wielkie znaczenie - informuje "Rzeczpospolita".

Czytaj też:  Gminy muszą oddać subwencje pobrane bez dokumentacji

"Zawyżona przez GUS liczba mieszkańców spowodowała, że straciłem w tym roku prawie 1,5 mln zł subwencji oświatowej" - mówi burmistrz Golba.

Subwencję oświatową przyznaje gminom resort edukacji według specjalnego algorytmu. Faworyzowane są małe miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Dostają na ucznia o prawie 40 proc. więcej pieniędzy niż inne miejscowości. Przepisy twardo mówią, że liczbę mieszkańców ustala prezes GUS.

Czytaj też: Kwoty subwencji ogólnej dla JST za I kwartał

"Pan burmistrz się myli. Jego dane są błędne" - mówi Artur Satora, rzecznik GUS. "Nie mam wyjścia, pójdę do sądu. Wykażę, że to ja mam rację" - mówi twardo Golba. Jego zdaniem prostym wyjściem z sytuacji byłaby zmiana sposobu naliczania subwencji przez wprowadzenie progów pośrednich.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Główny Urząd Sciemy to przecież ramię III RP fałszujące różne statystyki na użytek Nie-rządu Tuskodupca

glews, 2014-08-19 09:19:03 odpowiedz

"40% więcej na ucznia" - ten co tak twierdzi nie powinien mieć prawa pracy w istytucjach gdzie wymagane sa podstawowe umiejetności zakresu obliczania procentu.
Na tym przykładzie widac poziom wiedzy o finansach samorządowych. Panowie uczycie o finansach jst się bo zbliża się czas eg
...zaminu wyborczego- dane z czapy już nie zadowolą wyborców. Obecnie sa szerokie możliwości do danych gmin wprost z internetu i głupoty nie przejdą próby prawdy rozwiń

Leonidas, 2014-08-16 18:54:29 odpowiedz

Z liczeniem mieszkańców przez GUS to jakaś paranoja! Również na przykład dotacje PFRON na rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych wyliczana jest w oparciu o wyniki powszechnych spisów ludności, najczęsciej sprzed kilku lat i w ogóle nie uwzględnia migracji w międzyczasie.... rozwiń

Romuald Baranowski-Ełk, 2014-08-14 14:07:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU