Samorządy chcą zmian w naliczaniu subwencji oświatowej

  • PAP/Rzeczpospolita
  • 14-08-2014
  • drukuj
Samorządy chcą zmiany zasad naliczania subwencji oświatowej. Proszą o pomoc rzecznika praw obywatelskich.
Samorządy chcą zmian w naliczaniu subwencji oświatowej

Jan Golba, burmistrz Muszyny w Małopolsce, zamierza pozwać do sądu Główny Urząd Statystyczny. Twierdzi, że w miasteczku mieszkają 4902 osoby. Według GUS mieszkańców jest zaś 5115. Chodzi więc o zaledwie 213 osób, ale dla samorządu mają one wielkie znaczenie - informuje "Rzeczpospolita".

Czytaj też:  Gminy muszą oddać subwencje pobrane bez dokumentacji

"Zawyżona przez GUS liczba mieszkańców spowodowała, że straciłem w tym roku prawie 1,5 mln zł subwencji oświatowej" - mówi burmistrz Golba.

Subwencję oświatową przyznaje gminom resort edukacji według specjalnego algorytmu. Faworyzowane są małe miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Dostają na ucznia o prawie 40 proc. więcej pieniędzy niż inne miejscowości. Przepisy twardo mówią, że liczbę mieszkańców ustala prezes GUS.

Czytaj też: Kwoty subwencji ogólnej dla JST za I kwartał

"Pan burmistrz się myli. Jego dane są błędne" - mówi Artur Satora, rzecznik GUS. "Nie mam wyjścia, pójdę do sądu. Wykażę, że to ja mam rację" - mówi twardo Golba. Jego zdaniem prostym wyjściem z sytuacji byłaby zmiana sposobu naliczania subwencji przez wprowadzenie progów pośrednich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Główny Urząd Sciemy to przecież ramię III RP fałszujące różne statystyki na użytek Nie-rządu Tuskodupca

glews, 2014-08-19 09:19:03 odpowiedz

"40% więcej na ucznia" - ten co tak twierdzi nie powinien mieć prawa pracy w istytucjach gdzie wymagane sa podstawowe umiejetności zakresu obliczania procentu. Na tym przykładzie widac poziom wiedzy o finansach samorządowych. Panowie uczycie o finansach jst się bo zbliża się czas egzaminu... wyborczego- dane z czapy już nie zadowolą wyborców. Obecnie sa szerokie możliwości do danych gmin wprost z internetu i głupoty nie przejdą próby prawdy rozwiń

Leonidas, 2014-08-16 18:54:29 odpowiedz

Z liczeniem mieszkańców przez GUS to jakaś paranoja! Również na przykład dotacje PFRON na rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych wyliczana jest w oparciu o wyniki powszechnych spisów ludności, najczęsciej sprzed kilku lat i w ogóle nie uwzględnia migracji w międzyczasie.... rozwiń

Romuald Baranowski-Ełk, 2014-08-14 14:07:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE