Samorządy czekają na dotację przedszkolną

W 2016 r. kwota dotacji na jednego przedszkolaka będzie wynosiła 1 433 zł, a w latach 2015, 2014, 2013 odpowiednio – 1 398 zł, 1 136 zł i 1 333 zł – wynika z kalkulacji MEN.
Samorządy czekają na dotację przedszkolną

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, podczas spotkania z przedstawicielami samorządów zaprezentowała założenia do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, dzięki której do budżetów gmin trafi rządowa dotacja na każdego przedszkolaka.

Czytaj też: PSL cieszy się z 320 mln zł na przedszkola

– MEN chce wprowadzić do budżetu państwa wspieranie samorządów w prowadzeniu zadań związanych z wychowaniem przedszkolnym, co równocześnie będzie skutkowało obniżeniem opłat za przedszkola dla rodziców oraz zwiększeniem miejsc w przedszkolach. To najważniejsze cele nowelizacji. – powiedziała minister Krystyna Szumilas.

Zmiany w ustawie o systemie oświaty mają przyczynić się do systematycznego zwiększania dostępności wychowania przedszkolnego. Zakończony, we wrześniu 2016 roku, proces zmian zapewnieni wszystkim dzieciom w wieku 3-5 lat uczestniczenie w wychowaniu przedszkolnym.

Docelowo projekt przewiduje, że od września 2015 r., każda godzina pobytu dziecka w przedszkolu – ponad bezpłatny wymiar ustawowy (co najmniej 5 godzin) – będzie kosztowała maksymalnie 1 złoty. Już od września 2013 r. za szóstą i siódmą godzinę w przedszkolu rodzice będą płacili maksymalnie 1 zł, a od września 2014 roku – także za ósmą.

Minister podkreśliła, że obniżenie opłat dla rodziców nie odbędzie się kosztem budżetów samorządów, które będą otrzymywały dotację na wydatki bieżące na każdego przedszkolaka w wieku od 2 do 5 lat.

Dotacje te będą przyznawane bez względu na czas pobytu dziecka w placówce, oraz bez względu na to, czy uczęszcza ono do przedszkola publicznego, niepublicznego, publicznej lub niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE