PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy korumpują rodziców by posyłali 6-latki do szkół?

  • parlamentary.pl    1 września 2016 - 10:43
Samorządy korumpują rodziców by posyłali 6-latki do szkół?
Samorządy wykorzystują to, że rodzice mogą wysłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat i wręcz zmuszają rodziców do tego - mówi Tomaz Elbanowski (fot.fotolia)

• 1 września 2016 to pierwszy rok szkolny, w którym rodzice sami decydują, czy ich sześcioletnie dziecko pójdzie do pierwszej klasy.
• Tomasz Elbanowski, który wraz z żoną walczył od lat o takie możliwości dla rodziców widzi w działaniach samorządów próby korumpowania rodziców, by posyłali dzieci wcześniej do szkoły.
Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, po raz pierwszy rodzice mogą sami decydować o tym, czy ich dzieci pójdą do szkoły Decyzję mogą podjąć matki i ojcowie dzieci urodzonych w roku 2010, czyli obecnych 6-latków.

To jak wygląda ten proces w praktyce oceniał na antenie Telewizji Republika Tomasz Elbanowski, który wraz z żoną zbudował ruch społeczny sprzeciwiający się posyłaniu dzieci do szkół wcześniej.

Czytaj też: Nowy rok szkolny 2016/2017. Nauczyciele i gminy na rozżarzonych węglach

- Udało nam się, rząd przyznał obywatelom rację - mówił działacz społeczny. - Wiemy, że 82 proc. rodziców wybrało edukację przedszkolną dla swoich dzieci. Ważne, że mieli w ogóle taką możliwość. To jest wielka satysfakcja - dodał.

Jednak nie wszystko w obecnej sytuacji cieszy Elbanowskiego.

- Samorządy wykorzystują to, że rodzice mogą wysłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat i wręcz zmuszają rodziców do tego. Zdarza się, że oferują za to pieniądze - wydaje mi się to niemoralne - mówił działacz społeczny. Podkreślił, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ministerstwo edukacji, rząd i samorządy różnymi zachętami, walczą o dzieci.

- Instytut Badań Edukacyjnych stwierdził, że z rocznika, który jako pierwszy poszedł do pierwszej klasy w wieku 6 lat, to 10 proc. dzieci od samego początku wymagało nadrabiania materiału, bo nie dawały rady. Samorządy grają nie fair i starają się ten wybór ograniczać. Spora część rodziców, która posłała 6-latka do pierwszej klasy nie jest z tego zadowolona - mówił na antenie telewizji gość.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jebacpolaczkoów, 2016-09-01 13:53:46

    Samorządy to MAFIA