PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy likwidują szkoły bezprawnie?

 • PAP    21 listopada 2013 - 10:50
Samorządy likwidują szkoły bezprawnie?

Problem bezprawnej likwidacji szkół przez samorządy był tematem posiedzenia sejmowych komisji edukacji i samorządu terytorialnego. W 2013 r. dotyczyło to 24 takich przypadków - podało MEN.
O pilne zajęcie się problemem apelował do posłów ZNP.

Posłowie połączonych komisji: edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przyjęli informację MEN w sprawie sytuacji szkół, wobec których uchylono uchwały o ich likwidacji.

Informacja dotyczyła także przyczyn niewykonywania przez samorządy wyroków sądowych i decyzji wojewodów uchylających uchwały o likwidacji szkół.

- W 2013 r. na 16 województw na terenie naszego kraju w ośmiu stwierdzono naruszenia, co spowodowało, że wojewodowie stwierdzili nieważność samorządowych uchwał dotyczących likwidacji szkół. Reasumując dotyczyło to 24 przypadków - powiedział wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski.

Z danych MEN wynika, że w 2013 r. samorządy zdecydowały o likwidacji 412 szkół (co do 259 szkół podjęto decyzję o tzw. "faktycznej" likwidacji, w pozostałych 65 była to likwidacja jedynie "teoretyczna", ponieważ nadal prowadzone jest w nich nauczanie; 88 szkół zamknięto, bo z powodu niżu demograficznego nie było już w nich uczniów).

Wiceszef MEN podkreślił, że przyczyny decyzji wojewodów o uchyleniu uchwał samorządów dot. likwidacji szkół są "stałe i znane od lat i dotyczą najczęściej spraw proceduralnych". Wymienił m.in. nieprzekazywanie związkom zawodowym przez samorządy informacji o nieuwzględnieniu ich stanowiska ws. likwidowanych szkół. Inną przyczyną było np. nieinformowanie rodziców o zamykaniu szkoły.

Krzyżanowski przypomniał też, że w tym roku największe kontrowersje wywołała decyzja o likwidacji szkoły podstawowej i gimnazjum w Dąbkach, którą podjęli samorządowcy z Darłowa (woj. zachodniopomorskie). Wywołało to konflikt pomiędzy wójtem gminy Darłowo a rodzicami i nauczycielami szkół w Dąbkach.

Wiceminister edukacji podkreślił, że szkoły te, wbrew obiegowej opinii, od nowego roku szkolnego nadal są prowadzone przez samorząd terytorialny. Ponadto poinformował posłów, że sprawą tą zajmowała się prokuratura w Koszalinie, która nie stwierdziła znamion czynu zabronionego.

W dyskusji posłowie PiS i SLD podkreślali, że w polskim prawie należy jak najszybciej przywrócić kuratorom oświaty prawo do decydowania o likwidacji danej szkoły (od nowelizacji ustawy o systemie oświaty w 2009 r. kuratorzy mogą jedynie opiniować decyzję samorządów, jednak ich opinia nie jest dla samorządowców wiążąca).

Zdaniem posłów, brak takiej regulacji powoduje, że samorządy mogą bezkarnie likwidować placówki oświatowe. Wskazywali też na problem lekceważenia przez samorządy decyzji sądów administracyjnych, które w niektórych przypadkach prawomocnie orzekały, że szkoły zostały zlikwidowane niezgodnie z prawem.

Posłowie PO przekonywali, że problem ten dotyczy zaledwie promila z ok. 3 tys. samorządów w Polsce. Podkreślali, że w przypadku podejrzenia złamania prawa sprawę należy bezwzględnie kierować do prokuratur.

Krzyżanowski tłumaczył też, że mimo braku prawa wetowania przez kuratorów oświaty uchwał o likwidacji szkół liczba zamykanych placówek oświatowych z roku na rok maleje.

O pilne rozwiązanie problemu apelowały do posłów związki nauczycielskie, w tym ZNP. Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych przekonywał, że jednym z rozwiązań mogłoby być umożliwienie wojewodom zawieszania samorządowych uchwał likwidujących szkoły do czasu rozstrzygnięcia, czy procedura ta jest zgodna z prawem.

Wittkowicz opowiedział się również za zwiększeniem roli nauczycielskich związków zawodowych w procesie zamykania szkół poprzez uznanie je za organizacje działające w interesie publicznym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.