Samorządy nie mają pieniędzy na asystentów nauczycieli

  • PAP/Rzeczpospolita
  • 04-06-2014
  • drukuj
- Asystent nauczyciela od września będzie mógł pomagać w podstawówkach belfrom klas I-III i pracować na świetlicy. Jednak dyrektorzy szkół nie zgłaszają zapotrzebowania na zatrudnienie takich osób.
Samorządy nie mają pieniędzy na asystentów nauczycieli

Taka sytuacja jest w Kielcach, Lublinie, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, czy też w Koninie - wylicza "Rzeczpospolita".

W części samorządów na zatrudnienie asystentów, na co pozwalają wchodzące dziś w życie zmiany w przepisach, po prostu nie ma pieniędzy.

Czytaj też:  Wsparcie dla dyrektorów poszukujących nauczycieli do pracy

Zmiana ustawy o systemie oświaty była dość nagła i samorządy nie zaplanowały w swoich budżetach wydatków na zatrudnienie asystentów - zauważa Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich. W tym roku zapewne wiele takich osób nie zacznie pracować - ocenia.

Być może w większych oddziałach będzie taka potrzeba, a być może w przyszłości asystenci będą częściej pracować w świetlicach - wskazuje Olszewski. Jak mówi, teraz jednak są tam zatrudnieni pedagodzy, których chroni Karta nauczyciela i nie można ich z dnia na dzień zastąpić tańszymi asystentami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Google >> Wyniki przyszłych absolwentów podstawówek spadną o około 7%.

iar, 2014-06-04 17:41:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE