PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy nie mają pieniędzy na asystentów nauczycieli

  • PAP/Rzeczpospolita    4 czerwca 2014 - 06:45
Samorządy nie mają pieniędzy na asystentów nauczycieli

- Asystent nauczyciela od września będzie mógł pomagać w podstawówkach belfrom klas I-III i pracować na świetlicy. Jednak dyrektorzy szkół nie zgłaszają zapotrzebowania na zatrudnienie takich osób.
Taka sytuacja jest w Kielcach, Lublinie, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, czy też w Koninie - wylicza "Rzeczpospolita".

W części samorządów na zatrudnienie asystentów, na co pozwalają wchodzące dziś w życie zmiany w przepisach, po prostu nie ma pieniędzy.

Czytaj też:  Wsparcie dla dyrektorów poszukujących nauczycieli do pracy

Zmiana ustawy o systemie oświaty była dość nagła i samorządy nie zaplanowały w swoich budżetach wydatków na zatrudnienie asystentów - zauważa Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich. W tym roku zapewne wiele takich osób nie zacznie pracować - ocenia.

Być może w większych oddziałach będzie taka potrzeba, a być może w przyszłości asystenci będą częściej pracować w świetlicach - wskazuje Olszewski. Jak mówi, teraz jednak są tam zatrudnieni pedagodzy, których chroni Karta nauczyciela i nie można ich z dnia na dzień zastąpić tańszymi asystentami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • iar, 2014-06-04 17:41:11

    Google >> Wyniki przyszłych absolwentów podstawówek spadną o około 7%.