Samorządy nie zlikwidują, lecz odnowią szkoły

  • Weronika Kocela
  • 22-07-2013
  • drukuj
Mimo niżu demograficznego i widma likwidacji szkół z powodu nieopłacalności utrzymania budynków, samorządy wykorzystują wakacje na remonty placówek. Ile planują wydać na ten cel?
Samorządy nie zlikwidują, lecz odnowią szkoły

Burza wokół zmian w Karcie nauczyciela, likwidacji placówek i utraty pracy przez pedagogów wciąż trwa. Samorządowcy podkreślają, że wydatki na oświatę bardzo mocno obciążają ich budżety, ale mimo tych problemów pieniądze na remonty szkolnych budynków udało im się znaleźć.

W tym roku częstochowski magistrat na remont blisko 50 obiektów przeznaczy niemal 3 mln zł. Kwota ta zostanie rozdysponowana głównie na wymianę okien, remonty sanitariatów i posadzek, sal gimnastycznych i budowę instalacji wodociągowych.

- Część prac została już zamknięta, pozostałe powinny zostać zrealizowane przed zakończeniem wakacji, a niektóre remonty dachów i sal gimnastycznych mogą potrwać do ostatniego września - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy urzędu miasta w Częstochowie. - Miasto będzie też kontynuować w tym roku program wyposażania w e-booki i tablety uczniów częstochowskich szkół - koszt przedsięwzięcia to 150 tys. zł - dodaje.

57 mln zł z kolei to kwota, jaką chce rozdysponować samorząd Lublina na odświeżenie szkolnych budynków. - Odnowa infrastruktury oświatowej należy do priorytetowych zadań inwestycyjnych w Lublinie. Staramy się zapewnić uczniom obok jakości kształcenia odpowiedni standard infrastruktury, dlatego prace dotyczą zarówno budynków oświaty, jak i przyszkolnych obiektów sportowych  - mówi Beata Krzyżanowska z biura prezydenta Lublina.

W okresie wakacyjnym i drugim półroczu tego roku obiekty oświatowe zostaną odnowione za 20 mln zł. Do tej pory na termomodernizację i modernizację obiektów oświatowych miasto przeznaczyło 35 mln zł.

Czytaj też: Sąd nie jest od decydowania o likwidacji szkoły

Na odświeżenie szkół nie poskąpią również władze Białegostoku i Mysłowic. W stolicy województwa podlaskiego samorząd chce przeznaczyć na ten cel 1,25 mln zł, a za to, by mysłowiccy uczniowie mogli zdobywać wiedzę w lepszych warunkach, władze miasta planują zapłacić ponad 2 mln zł.

W Lubinie rozpoczęte prace przy odnowie szkół będą kosztować 830 tys. zł. Najwięcej wydatków związanych jest z odnowieniem warsztatów przeznaczonych do praktycznej nauki zawodu dla przyszłych mechaników.

Za mniejsze pieniądze remonty zostaną przeprowadzone także w Kołobrzegu. Jak informuje Michał Kujaczyński z tamtejszego magistratu, odnowa elewacji, ocieplanie ścian, wymiana instalacji wodociągowej i inne drobnymi prace wykończeniowe mają pochłonąć z miejskiej kasy 359930 zł.

Czytaj też: Termomodernizacja dwóch szkół w Przemyślu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Właściciele remontują swoje budynki - co w tym nadzwyczajnego? News byłby, gdyby tego nie robili.

podpisałem, 2013-07-22 22:59:14 odpowiedz

Przyczyną likwidacji szkół nie jest nieopłacalność utrzymywania budynków, bo to wydatek rzędu 10 - 15 % kosztów prowadzenia szkoły. Powody likwidacji są inne.

wójcina, 2013-07-22 19:28:48 odpowiedz

Bo nie wszedzie sie szkoly likiwduje a problem gdzie indziej lezy. Jesli chodzi o nauczycieli - szczególnie tych emerytowanych - to powinni jeden za drugim stawać do zwolnieia bo nei chce im sie pracowac a zajmuja miejsce mlodszym, ktorzy chetnie sie tym zajmią - i tu jest problem.

Chory na system, 2013-07-22 12:02:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE