Samorządy organizują zajęcia podczas ferii

Zajęcia sportowo-rekreacyjne, plastyczne, muzyczno-ruchowe, teatralne, wycieczki oraz kuligi - takie m.in. atrakcje przygotowały samorządy dla dzieci, które spędzają ferie zimowe w miejscu zamieszkania. Zainteresowanie jest porównywalne z ubiegłymi latami.
Samorządy organizują zajęcia podczas ferii

Od soboty dwutygodniowe ferie zimowe trwają już w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Za kilka dni zimową przerwę w nauce będą mieli uczniowie w dwu kolejnych województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim.

W Lublinie podczas ferii zimowych zajęcia dla dzieci i młodzieży organizują dzielnicowe i osiedlowe domy i kluby kultury oraz miejskie ośrodki sportowe. W ich ofercie są m.in. warsztaty plastyczne, fotograficzne, taneczne, teatralne, pokazy filmowe, wycieczki, spektakle teatralne, turnieje sportowe. "Zajęcia te prowadzą głównie instruktorzy zatrudnieni w tych ośrodkach" - powiedziała rzeczniczka urzędu miasta w Lublinie Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

W wiejskiej gminie Zamość zajęcia w czasie ferii zorganizowano w 10 spośród 12 istniejących tu szkół - poinformował zastępca wójta Konrad Dziuba. W szkołach w tej gminie dla chętnych dzieci urządzane są m.in. zajęcia plastyczne i muzyczno-ruchowe. Czynne są pracownie komputerowe. Wyświetlane są filmy. Dzieci będą też jeździć na wycieczki, na sztuczne lodowisko do Zamościa i do teatru do Lublina.

W Rzeszowie dla dzieci ze szkół podstawowych zorganizowano m.in. kulig, z braku śniegu nie saniami, lecz dorożkami. Z kolei jedną z atrakcji przygotowanych na ferie w Częstochowie są obejmujące świat sztuki, muzyki, nauki i techniki warsztaty w Multicentrum "Zodiak". W Gliwicach dzieci i młodzież mogą poprawić kondycję i udoskonalić umiejętności pływackie na krytych pływalniach. W "Mewie" i w "Olimpijczyku" urządzono m.in. podwodne tory dla amatorów nurkowania.

Według dyrektora departamentu edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Wojciecha Janowicza, w mieście nie ma problemu z obsadą nauczycieli przy zapewnieniu dzieciom w szkołach opieki i zajęć w czasie ferii zimowych. Zaznaczył, że nauczyciele są chętni do tej pracy, choć nie dostają za nią dodatkowego wynagrodzenia, bo wykonują ją - jak powiedział - "w ramach swoich obowiązków".

Miasto wyda na organizację ferii zimowych (otwarte sale gimnastyczne i pracownie w szkołach, półkolonie, kolonie i wycieczki - także poza Białystok) 100 tys. zł. Z tych ofert skorzysta 2,5 tys. dzieci; to liczba podobna jak w minionych latach.

Ofertę - za symbolicznymi opłatami - na ferie przygotowały też podlaskie muzea. Muzeum Ikon w Supraślu będzie prowadzić zajęcia warsztatowe z ikoną. Alfabetu hebrajskiego i wykonywania bączków chanukowych uczyć będzie muzeum w Tykocinie. Muzeum Historyczne w Białymstoku przygotowało zajęcia z zasad dobrego wychowania.

Część gmin za pracę z dziećmi w czasie ferii dodatkowo wynagradza nauczycieli. Jak poinformował zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Gdańsku, Jerzy Jasiński, nauczyciele zajmujący się dziećmi za godzinę pracy otrzymują 20 zł brutto. Na przygotowanie zajęć podczas ferii w ponad 60 placówkach (m.in. w szkołach, Pałacu Młodzieży i w Gdańskim Ośrodku Kultury Fizycznej) budżet miasta wyda ponad 200 tys. zł.

Według Jasińskiego, w placówkach przygotowane są miejsca dla ok. 6 tysięcy dzieci. "Oferta jest wykorzystywana, a placówki są przygotowane na wypadek, gdyby przyszło więcej chętnych" - dodał.

W Gdyni samorząd przeznaczył na dofinansowanie ferii zimowych ponad 220 tys. zł. Zajęcia odbędą się w 44 szkołach oraz w Młodzieżowym Domu Kultury i Gdyńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Miasto płaci nauczycielom opiekującym się dziećmi podczas zajęć 35 zł brutto za godzinę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Słuszna inicjatywa. Samorządowcy wszystkich miast powinni zapewniać rozrywkę swoim najmłodszym mieszkańcom i codziennie zagospodarować im czas w taki sposób, by małolaty nie miały czasu na nudę i smutek, że nigdzie nie wyjechały na ferie.

Gumma, 2011-01-18 20:53:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE