Samorządy policzyły, ile będzie kosztować reforma edukacji

"Związki samorządowe oszacowały, że sama likwidacja gimnazjów będzie kosztować gminne budżety do 1 mld zł" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Samorządy policzyły, ile będzie kosztować reforma edukacji
Minister Anna Zalewska konsekwentnie zapowiada, że zmiany "odbędą się niemal bezkosztowo". (fot. MEN)

Minister Anna Zalewska konsekwentnie zapowiada, że zmiany - likwidacja gimnazjów, przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej, powołanie szkół branżowych w miejsce zawodowych oraz wydłużenie nauki w liceach do czterech, a w technikach do pięciu lat - "odbędą się niemal bezkosztowo".

"W ocenie skutków regulacji (OSR) do przedstawionych w piątek projektów ustaw MEN przewidziało, że w tym roku wyda jedynie 129 mln zł" - czytamy w artykule.

"W OSR nie ma jednak słowa o pieniądzach z kas samorządów. Tymczasem to właśnie one poniosą główne koszty reformy" - alarmuje dziennik.

"Związki samorządowe oszacowały, że sama likwidacja guimnazjów będzie kosztować gminne budżety do 1 mld zł" - pisze "DGP".

Warszawie samorządowcy podliczyli np., że na odprawy dla nauczycieli wydadzą ok. 60 mln zł. "To jednak nie koniec potencjalnych kosztów. Modernizacja placówek, remonty i adaptacja sal do potrzeb młodszych uczniów w dawnych budynków gimnazjów lub starszych w dawnych podstawówkach pochłonie w Warszawie 50 mln zł" - wskazuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

CZY KTOS MODERUJE KOMENTARZE? KOMENTARZ "rucham..." nie powinien być umieszczony!

JOTKA, 2016-09-21 06:27:23 odpowiedz

Pani minister nie tylko nie zna historii lecz też nie umie liczyć

Barbara , 2016-09-20 22:26:51 odpowiedz

Do ruchamGimnazialistki: lecz się idioto.

ab, 2016-09-20 11:40:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE