PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy przechodzą do ofensywy w oświacie

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    28 listopada 2012 - 06:38
Samorządy przechodzą do ofensywy w oświacie

Każdy poseł ma się spodziewać wizyty samorządowców ze swego regionu. Gminy żądają zmian w oświacie.
Od przyszłego roku samorządy zamierzają ostro lobbować na rzecz przygotowanych przez siebie propozycji zmian w Karcie nauczyciela - pisze „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Samorządowe zmiany w Karcie nauczyciela

Idea jest taka, aby lokalni włodarze spotkali się ze wszystkimi parlamentarzystami, którzy reprezentują ich okręgi wyborcze.

Czytaj też: Iskrzy na linii wojewodowie - nauczyciele. Ich propozycje to powrót do przeszłości

Koncepcja zrodziła się po ubiegłotygodniowym spotkaniu przedstawicieli samorządów z premierem Donaldem Tuskiem.

Samorządy od miesięcy alarmują, że ich wydatki na edukację rosną w zastraszającym tempie. Z wyliczeń resortu finansów wynika, że w ubiegłym roku z własnej kasy wyłożyły na ten cel ponad 20,4 mld zł, z budżetu w formie subwencji dostały 36,9 mld zł - podaje „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • podpisałem, 2012-11-29 20:34:34

  @krzyciel - Gorzej, kiedy to szkoła "odejdzie", bo ją zamknie ten dobrze się opłacający "włodarz", któremu się wydaje, że jest carem.
 • krzyciel, 2012-11-29 15:08:56

  Jakoś nie słyszałem, by samorządy domagały się obniżenia np. wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Może wydatki na to nie są tak znaczące, jak na oświatę, ale też i znaczenie oświaty - dobrej, czyli również dobrze opłaconej - dla społeczności lokalnej jest daleko większe niż zna...czenie najlepiej nawet opłacanego włodarza gminy. Bo ten po kilku latach odejdzie, a szkoła - zła i niedofinansowana - zostanie.  rozwiń
 • podpisałem, 2012-11-28 22:20:29

  W obronie publicznej, bezpłatnej, dobrej oświaty do posłów powinien się wybrać każdy rodzic. Może wtedy zrozumieją jak bardzo wsteczne jest to, co proponują niektórzy samo-rządzący.