PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy zlikwidują mniej szkół niż rok temu?

  • PAP    21 lutego 2013 - 16:42
Samorządy zlikwidują mniej szkół niż rok temu?

Wśród uchwał intencyjnych w sprawie zamykania szkół podjętych w tym roku przez samorządy, tylko 132 dotyczą szkół dla dzieci i młodzieży, w których faktycznie są uczniowie; to mniej niż w ubiegłym roku - poinformowało w czwartek MEN.
W 2012 r. samorządy podjęły uchwały o zamiarze likwidacji 727 takich szkół.

Dane opublikowane przez resort edukacji zostały zebrane przez kuratorów i pokazują stan na 18 lutego 2013 r.; może się on jeszcze zmienić. Samorządy mają bowiem do 28 lutego czas na podjęcie uchwał o zamiarze zamknięcia placówek oświatowych.

Wśród 132 szkół, w których są uczniowie, a które chcą zlikwidować w tym roku samorządy, jest 75 szkół podstawowych, 20 gimnazjów i 37 szkół ponadgimnazjalnych.

Uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji podjęto także w stosunku do innych 74 szkół dla dzieci i młodzieży. W tej liczbie jest 39 szkół (sześć szkół podstawowych, jedno gimnazjum i 32 szkoły ponadgimnazjalne), w których nie ma uczniów i nie odbywają się już żadne zajęcia. Dla porównania rok temu uchwał dotyczących likwidacji takich placówek było 292.

Pozostałe przypadki dotyczą jedynie "teoretycznej" likwidacji, gdyż w budynku nadal będzie prowadzone nauczanie. W tej grupie jest m.in. osiem placówek (siedem szkół podstawowych i jedno gimnazjum), których prowadzenie przejmie od samorządu inny organ, 20 szkół podstawowych zostanie przekształconych w filie, trzy szkoły zostaną przekształcenie w licea ogólnokształcące dla dorosłych.

Osobną kategorię stanowią szkoły, w których są uczniowie, ale muszą zostać wygaszone zgodnie z wprowadzanymi zmianami w systemie szkolnictwa zawodowego. Takich szkół jest 31 - to licea uzupełniające i technika uzupełniające.

Zgodnie z prawem, zamiar związany z likwidacją każdej szkoły samorząd musi zgłosić najpóźniej na sześć miesięcy przed terminem jej zamknięcia, czyli do końca lutego. Jest również zobowiązany m.in. do powiadomienia o zamiarze kuratora oświaty (samorządy uchwały mogły przesyłać do kuratoriów pocztą), który w ciągu 14 dni opiniuje uchwały pozytywnie lub negatywnie. Decyzja kuratora nie jest jednak wiążąca. W przypadku negatywnej opinii, samorząd może, ale nie musi, rezygnować z planów likwidacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.