PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejm: Komisja proponuje referendum ws. reformy oświaty na 17 września 2017 r.

  • PAP/JS    19 lipca 2017 - 17:34
Sejm: Komisja proponuje referendum ws. reformy oświaty na 17 września 2017 r.
Za przyjęciem projektu opowiedziało się 10 posłów, 7 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw (fot. Sejm/twitter)

Sejmowa komisja ustawodawcza opowiedziała się za przyjęciem projektu uchwały dot. referendum ws. reformy systemu oświaty. Zgodnie z projektem, referendum miałoby się odbyć 17 września 2017 r.




Za przyjęciem projektu opowiedziało się 10 posłów, 7 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. O przeprowadzenie referendum 17 września wnioskowała PO. Sprawozdawcę projektu uchwały, posłankę PiS Barbara Bartuś, wyłoniono w głosowaniu. PO chciało, aby sprawozdawcą był poseł ich klubu Marek Rząsa.

Przewodniczący komisji Marek Ast (PiS) podkreślił, że komisja przygotowała jedynie projekt referendum ws. reformy edukacji i to Sejm zadecyduje, czy referendum się odbędzie.

Posiedzenie Komisji Ustawodawczej zwołano w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu, czyli na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej ogólnej liczby członków komisji. W takim trybie przewodniczący komisji musi zwołać posiedzenie w terminie maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

Czytaj też: Komisja ustawodawcza dyskutuje nad wnioskiem o referendum edukacyjne

PKW zwróciła uwagę, że najbliższy możliwy termin przeprowadzenia referendum to 17 września, czyli co najmniej 55 dni od uchwalenia wniosku o referendum przez Sejm. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trwające posiedzenie jest ostatnim przed wakacyjną przerwą. Posłowie mają wrócić do pracy 12 września.

Pomysłodawcą referendum jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, w tym ruchów rodzicielskich. Pytanie referendalne, które chcą zadać obywatelom autorzy wniosku, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

Pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zebrano ponad 910 tys. podpisów. Złożono go w Sejmie 20 kwietnia. Pierwsze czytanie przeprowadzono w Sejmie w nocy z 20 na 21 czerwca. 22 czerwca - w przeddzień zakończenia roku szkolnego - posłowie zdecydowali o skierowaniu wniosku do sejmowej komisji ustawodawczej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.