Sejm przeciw uchwale o referendum ws. reformy systemu oświaty

Sejm nie poparł w czwartkowym (20 lipca) głosowaniu uchwały, zgodnie z którą referendum w sprawie reformy systemu oświaty miałoby się odbyć 17 września. Oznacza to, że referendum nie będzie.
Sejm przeciw uchwale o referendum ws. reformy systemu oświaty
MEN podkreśla, że "reforma jest już zrealizowana", ponieważ uczniowie, którzy w czerwcu zakończyli naukę z VI klasach szkoły podstawowej, dostali świadectwa promocyjne do VII klasy. (fot.fotolia)

Pomysł przeprowadzenia referendum poparło w głosowaniu 210 posłów, 236 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pomysłodawcą referendum był Związek Nauczycielstwa Polskiego. W skład komitetu wspierającego tę inicjatywę weszli przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, w tym ruchów rodzicielskich. Pytanie referendalne, które chcieli zadać obywatelom autorzy wniosku, brzmiało: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum zebrano ponad 910 tys. podpisów. Złożono go w Sejmie 20 kwietnia.

Zgodnie z reformą edukacji, w miejsce obecnych typów szkół pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018; rok szkolny rozpocznie się 4 września. Uczniowie, którzy w tym roku skończyli klasę VI szkoły podstawowej, staną się we wrześniu uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów - w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik kończący klasy III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

MEN podkreśla, że "reforma jest już zrealizowana", ponieważ uczniowie, którzy w czerwcu zakończyli naukę z VI klasach szkoły podstawowej, dostali świadectwa promocyjne do VII klasy.

PKW określiła najbliższy możliwy termin przeprowadzenia referendum na 17 września, czyli co najmniej 55 dni od uchwalenia wniosku o referendum przez Sejm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Brawo dobra zmiano. Jeśli to jest wasze wsłuchiwanie w głos suwerena to trzeba już szykować dużo taczek. Najlepiej byłoby od razu do Wisły wywozić.

Rebus, 2017-07-21 13:55:44 odpowiedz

Pislamiści mają społeczeństwo w d.....

realityszoł, 2017-07-21 11:34:52 odpowiedz

Totalitarny PiS odrzuca wszystko !!

popieram bezpartyjnych, 2017-07-21 07:58:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE