PARTNER PORTALU
  • BGK

Senat chce dać samorządom czas

  • PAP    22 lipca 2010 - 17:33
Senat chce dać samorządom czas

Samorządy będą miały rok czasu na podjęcie nowych uchwał w sprawie odpłatności za przedszkola - za takim rozwiązaniem opowiedział się w czwartek Senat.
Senatorowie poparli też trzy inne poprawki do nowelizacji, które mają charakter porządkowy.
 
Zgodnie z czerwcową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przedszkolem publicznym jest przedszkole, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Analogiczne rozwiązania będą obowiązywać także w publicznych tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. małych przedszkolach, klubach przedszkolaka czy ogniskach przedszkolnych. W tym czasie ma być realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Według posłów, pięć godzin dziennie to wystarczający wymiar czasu, by zrealizować jej całość.
 
Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar co najmniej pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach.
 
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września 2010 r. Zgodnie z proponowaną przez Senat poprawką samorządy będą miały czas na podjęcie nowych uchwał dotyczących opłat za przedszkola do 31 sierpnia 2011 r.
 
Projekt nowelizacji ustawy przygotowali posłowie sejmowej komisji edukacji, gdyż w ostatnim czasie gminy różnie interpretowały dotychczasowe przepisy dotyczące zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, za które mogą być pobierane opłaty. W efekcie do sądów trafiło dużo wniosków rodziców w sprawie uchwał gmin o opłatach za przedszkola. Sądy uchylały te uchwały.
 
W związku z poprawkami Senatu nowelizacja ustawy o systemie oświaty wróci z powrotem do Sejmu. 
 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • babcia z wermachtu, 2010-07-24 14:26:00

    A kiedy PO zlikwiduje senat jak obiecywali .