PARTNER PORTALU
  • BGK

Setki bytomskich uczniów zmnienią szkołę

  • PAP    8 grudnia 2011 - 16:14
Setki bytomskich uczniów zmnienią szkołę

Bytom przedstawił plan łączenia szkół. W ten sposób miasto chce zmniejszyć wzrastające koszty utrzymania budynków przy malejącej od lat liczbie uczniów. W wyniku reorganizacji oświaty szkołę będzie musiało zmienić prawdopodobnie prawie tysiąc uczniów.
Propozycja planu reorganizacji szkół, dotyczy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. "Jeśli w jednej dzielnicy są dwa gimnazja, w których znacząco zmniejszyła się liczba uczniów, to proponujemy je połączyć w jedną placówkę i umieścić wszystkie klasy gimnazjalne w jednym budynku" - tłumaczyła rzeczniczka bytomskiego magistratu Katarzyna Krzemińska-Kruczek.

Czytaj też: Jak zamknąć szkołę i nie stracić poparcia?

W przypadku szkół ponadgimnazjalnych łączenie miałoby dotyczyć wyłącznie placówek o zbliżonym lub identycznym profilu kształcenia. Rzeczniczka dodała, że tendencja jest taka, aby szkoły ponadgimnazjalne miały siedzibę w centrum miasta, co miałoby ułatwić uczniom dojazd na zajęcia.

Według niej, taka reorganizacja jest wskazana ze względu na sytuację demograficzną. "W ciągu ostatnich dziecięciu lat ubyło nam w szkołach dziesięć tysięcy uczniów (obecnie w bytomskich szkołach uczy się 41 tys. uczniów). Większość budynków w mieście nie jest w pełni użytkowana, a koszty utrzymania ciągle wzrastają" - tłumaczyła. Dodała, że niektóre ze szkół wymagają pilnej modernizacji. "Niezbędna jest między innymi termomodernizacja gimnazjum w Szombierkach (dzielnica Bytomia - PAP). Jej koszt to 2,5 mln zł" - poinformowała.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w ostatnich latach funkcjonowały trzy szkoły. "Liceum wygasło, bo od trzech lat nie ma naboru. W gimnazjum jest coraz mniej uczniów, w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba klas zmalała z 9 do 7" - powiedziała PAP dyrektor Zespołu Jolanta Sadowska. Sadowska dodała, że gimnazjaliści zostaną przeniesieni do innego gimnazjum, które znajduje się w pobliżu. Nie zmieni się tylko sytuacja uczniów szkoły podstawowej, którzy będą nadal się uczyć w jednym z dwóch budynków jakie zajmuje Zespół.

Miasto szacuje, że na połączeniach zaoszczędzi 2 mln zł. Ta kwota dotyczy tylko bieżącego utrzymania budynków bez remontów, modernizacji i pensji nauczycielskich. "Ta kwota może się wydawać nieduża, ale z roku na rok wzrastają nakłady na oświatę" - mówiła rzeczniczka urzędu. Dodała, że w 2007 roku Bytom wydał na oświatę ponad 182 mln zł, a w 2010 roku już ponad 225 mln zł. Budżet miasta to 700 mln zł.

W ramach reorganizacji sieci szkół w Bytomiu, 7 szkół (w tym 3 gimnazja) zostanie włączonych do innych szkół, co oznacza, że uczniowie przeniosą się do innych budynków. Szkolny adres zmieni 941 uczniów z 35 klas.

Projekty uchwał o zamiarze likwidacji i przeniesieniu szkół do innych placówek zostały przekazane do konsultacji społecznych. Po ich zakończeniu trafią pod obrady rady miejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: