PARTNER PORTALU
  • BGK

Setki milionów na oświatę dla Poznania

  • PAP    15 listopada 2013 - 15:05
Setki milionów na oświatę dla Poznania

Najwięcej, bo ponad 860 mln złotych, zostanie w 2014 roku przeznaczone na oświatę - wynika z projektu budżetu Poznania, który w piątek na konferencji prasowej przedstawił prezydent miasta Ryszard Grobelny. Miasto planuje wydać 6 proc. mniej niż w tym roku.
Projekt zakłada dochody miasta na poziomie 2,85 mld złotych i wydatki wynoszące 2,76 mld złotych. Dochody Poznania mają być o 1,6 proc. wyższe niż przed rokiem. Według projektu przyszłoroczny projekt ma zamknąć się nadwyżką w wysokości 82 mln złotych.

"To nie będzie łatwy rok, zresztą ostatnie lata są chude. Dochody nie rosną tak jak w poprzednich latach, a wydatki w wielu dziedzinach muszą wzrosnąć. Trzeba też utrzymać niedawno oddane do użytku inwestycje. To wszystko trudno się bilansuje" - powiedział na konferencji prasowej Grobelny.

Czytaj też: Ile samorządy wydają na oświatę?

Mniejsze wydatki zaplanowano m.in. na drogi i komunikację zbiorową, politykę społeczną i zdrowotną oraz kulturę.

"Dużych zmian w porównaniu do zeszłorocznego budżetu nie ma. Mniejsze wydatki na kulturę i ochronę dóbr osobistych wynikają z zakończenia budowy Biblioteki Raczyńskich. Większe przeznaczone są na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, co z kolei jest spowodowane budową spalarni. To właśnie inwestycje generują największe zmiany w wydatkach" - powiedział Grobelny.

Projekt zakłada, że w przyszłym roku 800 mln zostanie przeznaczonych na drogi oraz komunikację zbiorową, ponad 860 mln na oświatę, a gospodarka komunalna i ochrona środowiska pochłonie ponad 200 mln.

Prezydent poinformował, że w 2014 roku o 50 mln zł wzrosną dochody budżetu z podatków PIT i CIT, które wyniosą ponad 870 mln. Ponadto większe będą dochody z podatków, opłat lokalnych, subwencji ogólnej oraz środków zagranicznych. Nieznacznie zmiany przewidziano w dotacjach celowych oraz sprzedaży majątku.

W 2014 roku miasto planuje rozpoczęcie prac przy kilku inwestycjach. Największą z nich jest przebudowa ul. Katowickiej, która do 2019 roku ma pochłonąć 270 mln, z czego większość ma być finansowana ze środków unijnych.

"Nie rozpoczynamy większych inwestycji poza ul. Katowicką. Ponadto mamy niewielkie projekty związane z poprawą warunków parkowania na obszarze Wildy i Łazarza, przebudową ul. św. Marcin. To są jednak inwestycje, które będą trwać kilka lat" - zaznaczył Grobelny.

Pierwsze czytanie budżetu zaplanowano na sesji Rady Miasta 19 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.