PARTNER PORTALU
 • BGK

Setki szkół do zamknięcia

 • PAP    5 lutego 2012 - 10:43
Setki szkół do zamknięcia

Do końca lutego samorządy muszą podjąć ostateczne decyzje w sprawie ewentualnej likwidacji szkół. Do kuratoriów wpłynęły dotąd uchwały samorządów dotyczące zamiaru likwidacji około 400 szkół.
Najwięcej takich uchwał jak dotąd przekazały samorządy w województwach: wielkopolskim, lubelskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Do wielkopolskiego kuratorium oświaty wpłynęło 57 wniosków intencyjnych o likwidacji szkół od samorządów. Władze lokalne chcą zlikwidować m.in. 17 szkół podstawowych, 12 gimnazjów i 16 szkół ponadgimnazjalnych, z których większość to technika i licea profilowane. Jak poinformowano w Kuratorium Oświaty w Poznaniu wnioski intencyjne nie są pełne (nie ma np. informacji z Poznania) i zazwyczaj jest ich więcej niż rzeczywiście później likwidowanych szkół.

Czytaj też: Albo będą zmiany, albo szkoły będą likwidowane

W Poznaniu na pierwszej w tym roku sesji rady miasta radni wyrazili wolę zamknięcia Zespołu Szkół Chemicznych, czterech gimnazjów i jednego z liceów ogólnokształcących. Zdecydowali też o połączeniu szkoły podstawowej i gimnazjum na poznańskim Strzeszynie, a także włączeniu Gimnazjum nr 1, do Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Ma to przynieść 7 mln zł oszczędności.

Według poznańskich samorządowców zmiany w sieci szkół spowodowane są względami demograficznymi – np. w ciągu trzech ostatnich lat liczba gimnazjalistów w mieście zmniejszyła się z 13,6 tys. do 11,7 tys.

Do lubelskiego kuratora oświaty wpłynęło dotychczas 56 wniosków o opinie w sprawie likwidacji bądź przekształcenia różnych placówek. Najwięcej – 28 – dotyczy likwidacji szkół podstawowych i filialnych, w których liczba uczniów nie przekracza 41. Jedno zgłoszenie dotyczy likwidacji gimnazjum, dwa wnioski – przekształcenia szkoły podstawowej w filię innej szkoły. Formalnie zlikwidowane ma być też 19 szkół ponadgimnazjalnych w Lublinie, do których już od kilku lat nie prowadzono naboru. W trzech przypadkach samorządy chcą przekazać szkoły do prowadzenia stowarzyszeniom.

Wśród szkół, jakie samorząd chce zlikwidować w woj. lubelskim jest gimnazjum w Chełmie, liczące 180 uczniów. Jak powiedział wiceprezydent miasta Stanisław Mościcki, dwa inne gimnazja w Chełmie znajdują się w promieniu 1,5–2,5 km. Poinformował także, że po wygaszeniu gimnazjum nr 3 do tego budynku przeniesione będzie przedszkole, które obecnie funkcjonuje nieopodal, w budynku o gorszym standardzie. Mościcki tłumaczył, że w Chełmie konieczna jest racjonalizacja wydatków na oświatę, które pochłaniają ok. połowę budżetu miasta.KOMENTARZE (10)

 • Irena P, 2012-02-17 12:50:36

  Ja myślę że to cała polityka PO. W Wałbrzychu zamyka się 6 szkół - pomimo że udowodniliśmy że nie ma czegoś takiego jak niż demograficzny - to i tak władze mają gdzieś co jako mieszkańcy mamy do powiedzenia. Szkoła 300 osobowa idzie pod młotek - a kollejna szkoła 100 osobowa - która ma układy jest O...K!!! Co to za rządy!!! My robimy referendum!! Chcemy też zorganizować ogólnopolski protest przeciw takim działaniom władzy!!! Spotkajmy się - na facebooku - Wałbrzyska grupa referendalna !  rozwiń
 • Kanapka, 2012-02-08 22:58:19

  Nie wiadomo co się wydarzy.Zobaczymy czy zdążą ! Mają określone kłopoty,więc potwierdzą to póżniej.Może nawet jutro!
 • KAVIOR, 2012-02-08 22:45:32

  są pewne trudności, żeby podopiecznym wymagającym naszej troski zapewnić jak najlepsze warunki do nauki, a to w takiej sytuacji będzie niezwykle trudne!