PARTNER PORTALU
  • BGK

Sieć szkół: Dąbrowa Górnicza decyduje się na drogę sądową

  • PAP/JS    29 marca 2017 - 20:49
Sieć szkół: Dąbrowa Górnicza decyduje się na drogę sądową
Do czwartku do Śląskiego Kuratorium wpłynęły dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, złożone przez Żarki i Będzin. (fot.fotolia)

Rada Miasta Dąbrowa Górnicza (Śląskie) zdecydowała o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na opinię śląskiego kuratora oświaty ws. projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego w związku z reformą edukacji.
• Spór między władzami miasta a kuratorium dotyczył 4 gimnazjów - kuratorium opowiadało się za przekształceniem ich w nowe szkoły podstawowe, miasto było za włączeniem do już istniejących szkół.

• Jak poinformował asystent prezydenta miasta Wojciech Czyżewski, z jednej z tych decyzji kuratorium wycofało się we wtorek (28 marca) wieczorem, uznając - jak mówił - wolę lokalnej społeczności.

"Rada Miasta zdecydowała się jednak skierować tzw. opinię kuratorium do sądu, ponieważ to jedyny przewidziany prawem sposób odwołania od niej" - zaznaczył asystent prezydenta miasta Wojciech Czyżewski.

Na podstawie przepisów wprowadzających ustawę Prawo oświatowe Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej podjęła 8 lutego uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Zgodnie z przepisami, uchwałę przekazano wkrótce potem śląskiemu kuratorowi oświaty w celu zaopiniowania. Jego opinia wpłynęła do Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej na początku marca, wskazując zmiany, jakie rada miejska ma uwzględnić w uchwale ostatecznej.

Do końca ubiegłego tygodnia do Śląskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 201 uchwał śląskich samorządów dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego. Dwie gminy - Milówka i Dębowiec - zdecydowały się nie podejmować takich uchwał, choć - jak zaznaczała śląska kurator oświaty Urszula Bauer - samorządy są do tego zobowiązane przepisami.

Wśród opinii kuratora nie było ani jednej negatywnej, natomiast w przypadku 94 uchwał (46 proc.) były to opinie pozytywne warunkowe - zostały wskazane zmiany w sieci szkół, które organ prowadzący powinien uwzględnić w ostatecznej uchwale. Jeśli uwzględni, opinia kuratora jest uznawana za pozytywną, jeśli nie - za negatywną. Opinia kuratora jest wiążąca.

Do czwartku do Śląskiego Kuratorium wpłynęły dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, złożone przez Żarki i Będzin. Kuratorium jest zobowiązane przekazać je do WSA w ciągu 30 dni. 

Z wstąpienia na drogę sądową zrezygnował Sosnowiec. "Osiągnęliśmy porozumienie" - poinformowały władze miasta. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.