PARTNER PORTALU
  • BGK

Siemianowice: W liceum powstanie klasa prawnicza

  • pt/pap    5 kwietnia 2017 - 15:33
Siemianowice: W liceum powstanie klasa prawnicza
Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech zapowiedział, że samorząd będzie wspierał najzdolniejszych uczniów stypendiami (fot. pixabay)

W I LO w Siemianowicach Śląskich od nowego roku szkolnego powstanie klasa prawnicza, w której zajęcia poprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Uczelnia uruchomi też w Siemianowicach Śląskich filię studenckiej poradni prawa, z której będę mogli korzystać mieszkańcy.
• Inicjatywa ma promować wartości edukacyjne wśród uczniów, ich rodziców i członków społeczności lokalnej.

• Nauka w klasie prawniczej ma ułatwić uczniom podjęcie decyzji o dalszej edukacji i wyborze kierunku studiów.

• Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech zapowiedział, że samorząd będzie wspierał najzdolniejszych uczniów stypendiami.

Umowę o współpracy dydaktyczno-naukowej podpisali w środę na Wydziale Prawa i Administracji UŚ przedstawiciele uczelni, władz samorządowych Siemianowic Śląskich i Zespołu Szkół nr 2 w Siemianowicach Śląskich - I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego.

Inicjatywa ma promować wartości edukacyjne wśród uczniów, ich rodziców i członków społeczności lokalnej, a także ułatwić uczniom podjęcie decyzji o dalszej edukacji i wyborze kierunku studiów, zgodnego z planami na przyszłość, predyspozycjami i kompetencjami.

Dr Jacek Zrałek z Wydziału Prawa i Administracji UŚ zaznaczył, że uczelnia będzie współpracowała nie tylko ze szkołą, lecz także z miastem. "Z jednej strony mamy klasę prawniczą, którą będziemy wspierać swoimi pracownikami i zapleczem, a z drugiej strony uruchamiamy filię studenckiej poradni prawa w Siemianowicach Śląskich, która będzie wspierać mieszkańców" - powiedział.

Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech zapowiedział, że samorząd będzie wspierał najzdolniejszych uczniów stypendiami.

"To wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły z ponad 95-letnią tradycją" - podkreśliła dyrektorka Zespołu Szkół nr 2 w Siemianowicach Śląskich - I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego Agata Krzysztofik. Jak powiedziała, klasa prawnicza będzie liczyła ok. 25 uczniów. W I i II klasie liceum będą mieli po dwie godziny zajęć z naukowcami z UŚ tygodniowo, a także dodatkowe lekcje języka polskiego - ze szczególnym uwzględnieniem retoryki i kultury języka.

Autorski program dla klasy opracowała asystentka na WPiA mgr Anita Strzebińczyk. Jak powiedziała, będzie on składał się w krótkiego wprowadzenia teoretycznego do wybranych dziedzin prawa - cywilnego, administracyjnego i karnego. Część teoretyczna zostanie też wzbogacona o praktykę.

"Chcemy, aby uczniowie nauczyli się formułować proste pisma, wnioski, z którymi każdy obywatel styka się na co dzień" - powiedziała. Chodzi o to, by uczniowie zrozumieli, dlaczego prawo jest ważne w życiu i potrafili sami się poruszać w przepisach - dodała.

Licealiści z klasy prawniczej będą też zabierani na wycieczki do różnych instytucji, jak policja, sąd, urząd pracy, urząd miasta. Chodzi o to, by mogli zobaczyć, jak prawo działa w praktyce. Dr Zrałek, który jest kierownikiem Szkoły Prawa USA przy WPiA zapowiedział też, że będzie zapraszać odwiedzających uczelnię profesorów amerykańskich, by pojechali także do Siemianowic.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.