Siemianowice: W liceum powstanie klasa prawnicza

W I LO w Siemianowicach Śląskich od nowego roku szkolnego powstanie klasa prawnicza, w której zajęcia poprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Uczelnia uruchomi też w Siemianowicach Śląskich filię studenckiej poradni prawa, z której będę mogli korzystać mieszkańcy.
Siemianowice: W liceum powstanie klasa prawnicza
Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech zapowiedział, że samorząd będzie wspierał najzdolniejszych uczniów stypendiami (fot. pixabay)

• Inicjatywa ma promować wartości edukacyjne wśród uczniów, ich rodziców i członków społeczności lokalnej.

• Nauka w klasie prawniczej ma ułatwić uczniom podjęcie decyzji o dalszej edukacji i wyborze kierunku studiów.

• Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech zapowiedział, że samorząd będzie wspierał najzdolniejszych uczniów stypendiami.

Umowę o współpracy dydaktyczno-naukowej podpisali w środę na Wydziale Prawa i Administracji UŚ przedstawiciele uczelni, władz samorządowych Siemianowic Śląskich i Zespołu Szkół nr 2 w Siemianowicach Śląskich - I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego.

Inicjatywa ma promować wartości edukacyjne wśród uczniów, ich rodziców i członków społeczności lokalnej, a także ułatwić uczniom podjęcie decyzji o dalszej edukacji i wyborze kierunku studiów, zgodnego z planami na przyszłość, predyspozycjami i kompetencjami.

Dr Jacek Zrałek z Wydziału Prawa i Administracji UŚ zaznaczył, że uczelnia będzie współpracowała nie tylko ze szkołą, lecz także z miastem. "Z jednej strony mamy klasę prawniczą, którą będziemy wspierać swoimi pracownikami i zapleczem, a z drugiej strony uruchamiamy filię studenckiej poradni prawa w Siemianowicach Śląskich, która będzie wspierać mieszkańców" - powiedział.

Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech zapowiedział, że samorząd będzie wspierał najzdolniejszych uczniów stypendiami.

"To wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły z ponad 95-letnią tradycją" - podkreśliła dyrektorka Zespołu Szkół nr 2 w Siemianowicach Śląskich - I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego Agata Krzysztofik. Jak powiedziała, klasa prawnicza będzie liczyła ok. 25 uczniów. W I i II klasie liceum będą mieli po dwie godziny zajęć z naukowcami z UŚ tygodniowo, a także dodatkowe lekcje języka polskiego - ze szczególnym uwzględnieniem retoryki i kultury języka.

Autorski program dla klasy opracowała asystentka na WPiA mgr Anita Strzebińczyk. Jak powiedziała, będzie on składał się w krótkiego wprowadzenia teoretycznego do wybranych dziedzin prawa - cywilnego, administracyjnego i karnego. Część teoretyczna zostanie też wzbogacona o praktykę.

"Chcemy, aby uczniowie nauczyli się formułować proste pisma, wnioski, z którymi każdy obywatel styka się na co dzień" - powiedziała. Chodzi o to, by uczniowie zrozumieli, dlaczego prawo jest ważne w życiu i potrafili sami się poruszać w przepisach - dodała.

Licealiści z klasy prawniczej będą też zabierani na wycieczki do różnych instytucji, jak policja, sąd, urząd pracy, urząd miasta. Chodzi o to, by mogli zobaczyć, jak prawo działa w praktyce. Dr Zrałek, który jest kierownikiem Szkoły Prawa USA przy WPiA zapowiedział też, że będzie zapraszać odwiedzających uczelnię profesorów amerykańskich, by pojechali także do Siemianowic.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE