PARTNER PORTALU
 • BGK

Silesia HR Trends 2016, reforma oświaty: Trzeba będzie przywrócić SPZ-ty?

 • Michał Wroński    24 listopada 2016 - 13:03
Silesia HR Trends 2016, reforma oświaty: Trzeba będzie przywrócić SPZ-ty?
Szkoła 8-letnia jest dość długa i nie dla każdego ucznia jest do skończenia - mówi śląska kurator oświaty (Urszula Bauer, fot.PTWP)

• Nowe przepisy mają umożliwić uzyskanie statusu pracownika młodocianego absolwentom 8-letnich szkół podstawowych.
• Samorządowcy wskazują jednak, że konieczny może być powrót do koncepcji dawnych szkół przysposobienia zawodowego.
• Nie wszyscy uczniowie ukończą bowiem 8-klasową szkołę podstawową - przewidują samorządowcy.
- Reforma nie zaburzy drożności systemu, jeśli chodzi o pracowników młodocianych. Od 2018 będą obowiązywać przepisy, które umożliwią bycie pracownikiem młodocianym absolwentom 8-letnich szkół podstawowych - zapowiada Urszula Bauer, śląski kurator oświaty.

Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza, wskazuje jednak, że to może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem.

- 8-klasowej szkoły jakaś liczba uczniów nie skończy. Szkoła 8-letnia jest dość długa i nie dla każdego ucznia jest do skończenia. Chyba że obniżymy poziom, a nie o to chodzi. I tę kwestię reforma musi jeszcze dopracować - ocenia Lewandowski.

Przypomina, że w czasach gdy poprzednio funkcjonowały 8-klasowe szkoły podstawowe, funkcjonowały również szkoły przysposobienia zawodowego, które „zagospodarowywały” uczniów niekończących podstawówki.

Artykuł powstał na bazie dyskusji podczas sesji inauguracyjnej SilesiaHr Trends 2016, jaka 24 listopada odbywa się w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • glaertes1, 2016-11-25 10:35:06

  A po co im osiem klas? W Żabce po szkoleniu obsługi kas fiskalnych wystarczy tylko podpis i W czym mogę pomóc, Dziękuję,. Zapraszam ponownie, i czy ma Pan naszą kartę stałego klienta i zbiera Pan naklejki! Wykuć to na pamięć i 2 tys netto będzie! Na to wystarczy 6 klas?Czy nie tak p. minister Zalews...ka?  rozwiń
 • babcia Alinka , 2016-11-25 03:11:22

  Marzę, aby wszyscy kończący szkołę podstawową umieli chociaż czytać, pisać i liczyć ze zrozumieniem.
 • Beata, 2016-11-24 20:34:56

  Chyba, że dostosujecie programy, a szczególnie formy, metody nauczania do aktualnych potrzeb i wymagań życia codziennego. Bo dotychczas uczono teorią, a nic z praktyki, z życia. Goniono z programem nie zważając na to, że uczniowie słabsi mogą nie pojąć w odpowiedni sposób wiedzy. Trzeba uczyć myśleć... i konkretnych umiejętności powiększając kompetencje młodych ludzi.  rozwiń