PARTNER PORTALU
  • BGK

Siódma astrobaza w kujawsko-pomorskim

  • PAP    9 marca 2012 - 19:16
Siódma astrobaza w kujawsko-pomorskim

Siódmą w regionie kujawsko-pomorskim Astrobazę Kopernik otwarto w piątek przy gimnazjum w Kruszwicy. W ramach unikalnego programu budowy ogólnodostępnych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych powstaje jeszcze siedem obiektów tego typu.
- W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim powstaje w sumie 14 astrobaz. W Kruszwicy już od kilku lat aktywnie działa kółko astronomiczne, a uczniowie i miłośnicy astronomii korzystają z części sprzętu, w który będzie wyposażone obserwatorium - poinformowała w piątek Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego (zabierz głos/oceń marszałka).

Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego, powstają na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdują się: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.

Czytaj też: Szkolne astrobazy stoją puste

- Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14. Również kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie - wyjaśniła Krzemińska.

Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in.: teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

Astrobazy wraz z wyposażeniem powstały dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to ok. 300 tys. zł, a całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 miliona złotych.

Od czerwca 2011 roku obserwatoria rozpoczęły już działalność w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą i w Inowrocławiu. Kolejne powstają w Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Rypinie, Świeciu, Unisławiu, Złejwsi Wielkiej i Żninie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.