Skargi rodziców doprowadzają do zwolnienia nauczycieli

Lawinowo rośnie liczba skarg na nauczycieli. Rodzice coraz częściej domagają się, by wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec pedagogów, które może doprowadzić do zwolnienia.

Skargi rodziców doprowadzają do zwolnienia nauczycieli
Pedagogom najczęściej wymierzana jest nagana, ale możliwe jest zwolnienie z pracy (fot.fotolia)

Np. w woj. mazowieckim w 2013 r. było 338 skarg, w ub.r. 443, a w br. już 520, a to dane z końca listopada. W Zachodniopomorskiem w 2013 r. odnotowano ich 18, rok później 22, a w tym już 52. Zaś w lubelskim kuratorium było ich 248, w zeszłym roku 255, a dwa lata temu 180 - pisze "Rzeczpospolita".

Skargi dotyczą najczęściej kwalifikacji i zachowania nauczycieli, sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, nieprzestrzegania statutu szkoły oraz spraw związanych z bezpiecznymi i higienicznymi warunkami nauki, zwłaszcza w najmłodszych klasach podstawówek - wylicza Marcin Markowski z kuratorium w Łodzi.

Jak mówi rzecznik wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda, zdarzają się też skargi na fałszowanie dokumentacji szkolnej, na molestowanie uczennic, przemoc fizyczną i psychiczną, na pijanych nauczycieli.

Pedagogom najczęściej wymierzana jest nagana, ale możliwe jest zwolnienie z pracy, zwolnienie z zakazem zatrudniania w zawodzie na 3 lata, a nawet wydalenie z zawodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

POłowa tych skarg POwstaje z nagonki dyrektora na nauczyciela....Dyrektorzy otaczają się wianuszkiem klakierów z wybranych rodziców, którzy mając głąba lub chuligana próbują mu POmagać w ukończeniu szkoły.

POkrzywa, 2016-01-19 07:34:25 odpowiedz

Do rodzic: Trudno nauczyć się za dziecko. To chyba logiczne, że jak się nie uczy to ma jedynkę, a co byś rodzicu chciał? Byle jakich maturzystów i studentów mamy dość.

puszatek, 2015-12-30 07:04:42 odpowiedz

Rodzice uczniowie to najważniejsi klienci szkoły. Jeśli domagają się zwolnienia nauczyciela, to zawsze mają ważne powody. Czy słyszał ktoś, by rodzice domagali sie zwolnienia nauczyciela sumiennego, wymagającego, oceniającego zgodnie z logicznymi zasadami oceniania, uprzejmego wobec ucznia, fachowc...a w swojej dziedzinie, takiego, który potrafi zainspirować ucznia itd...? No własnie. Tacy nauczyiele powinni pracować w szkole, innym dziękujemy. Rodzice, skoro Zaden system nie poradził sobie z problemem kiepskich nauczycieli, to wy pokażcie, co yrzeba z nimi zrobić.Wierzę w waszą intuicję i nigdy nie posądzę was o zwykłą złośliwość. rozwiń

Basia, 2015-12-18 16:22:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE