PARTNER PORTALU
 • BGK

Skargi rodziców doprowadzają do zwolnienia nauczycieli

 • PAP/AT    17 grudnia 2015 - 07:48
Skargi rodziców doprowadzają do zwolnienia nauczycieli
Pedagogom najczęściej wymierzana jest nagana, ale możliwe jest zwolnienie z pracy (fot.fotolia)

Lawinowo rośnie liczba skarg na nauczycieli. Rodzice coraz częściej domagają się, by wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec pedagogów, które może doprowadzić do zwolnienia.
Np. w woj. mazowieckim w 2013 r. było 338 skarg, w ub.r. 443, a w br. już 520, a to dane z końca listopada. W Zachodniopomorskiem w 2013 r. odnotowano ich 18, rok później 22, a w tym już 52. Zaś w lubelskim kuratorium było ich 248, w zeszłym roku 255, a dwa lata temu 180 - pisze "Rzeczpospolita".

Skargi dotyczą najczęściej kwalifikacji i zachowania nauczycieli, sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, nieprzestrzegania statutu szkoły oraz spraw związanych z bezpiecznymi i higienicznymi warunkami nauki, zwłaszcza w najmłodszych klasach podstawówek - wylicza Marcin Markowski z kuratorium w Łodzi.

Jak mówi rzecznik wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda, zdarzają się też skargi na fałszowanie dokumentacji szkolnej, na molestowanie uczennic, przemoc fizyczną i psychiczną, na pijanych nauczycieli.

Pedagogom najczęściej wymierzana jest nagana, ale możliwe jest zwolnienie z pracy, zwolnienie z zakazem zatrudniania w zawodzie na 3 lata, a nawet wydalenie z zawodu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • POkrzywa, 2016-01-19 07:34:25

  POłowa tych skarg POwstaje z nagonki dyrektora na nauczyciela....Dyrektorzy otaczają się wianuszkiem klakierów z wybranych rodziców, którzy mając głąba lub chuligana próbują mu POmagać w ukończeniu szkoły.
 • puszatek, 2015-12-30 07:04:42

  Do rodzic: Trudno nauczyć się za dziecko. To chyba logiczne, że jak się nie uczy to ma jedynkę, a co byś rodzicu chciał? Byle jakich maturzystów i studentów mamy dość.
 • Basia, 2015-12-18 16:22:14

  Rodzice uczniowie to najważniejsi klienci szkoły. Jeśli domagają się zwolnienia nauczyciela, to zawsze mają ważne powody. Czy słyszał ktoś, by rodzice domagali sie zwolnienia nauczyciela sumiennego, wymagającego, oceniającego zgodnie z logicznymi zasadami oceniania, uprzejmego wobec ucznia, fachowc...a w swojej dziedzinie, takiego, który potrafi zainspirować ucznia itd...? No własnie. Tacy nauczyiele powinni pracować w szkole, innym dziękujemy. Rodzice, skoro Zaden system nie poradził sobie z problemem kiepskich nauczycieli, to wy pokażcie, co yrzeba z nimi zrobić.Wierzę w waszą intuicję i nigdy nie posądzę was o zwykłą złośliwość.  rozwiń