PARTNER PORTALU
 • BGK

Skład komisji konkursowej na dyrektora szkoły do zmiany

 • bad    27 kwietnia 2017 - 07:30
Skład komisji konkursowej na dyrektora szkoły do zmiany
Być może trzeba ograniczyć skład komisji wybierającej dyrektorów szkół. Fot. pixabay

Przepisy określające skład komisji konkursowej do wyboru dyrektorów szkół nadmiernie poszerzają ten krąg.
W opinii Marka Olszewskiego, wójta gminy Lubicz, przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP oraz współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rząd i Samorządu Terytorialnego, przepisy określające skład komisji konkursowej do wyboru dyrektorów szkół nadmiernie poszerzają ten krąg.

Przypomnijmy, zgodnie z art. 36a ust. 6 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową, w składzie której znajduje się m.in. „po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych będących jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, zrzeszających nauczycieli, przy czym przedstawiciel ten nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy”.

- Jeśli mnie pamięć nie myli, nauczycielskich związków zawodowych jest 17, w związku z czym, jeżeli wszystkie te związki będą chciały uczestniczyć w komisjach konkursowych, może dojść do sytuacji mało poważnej, kiedy w jednej szkole zgromadzi się bardzo duże grono osób do wyboru jednego dyrektora – zauważa Olszewski.

W opinii Marka Olszewskiego przepis ten jest do skorygowania.

Wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek przyznała, że docierają do niej uwagi, iż zapis dotyczący składu komisji konkursowych na dyrektora szkoły jest nie do końca jednoznacznie interpretowany. – Intencją ustawodawcy było to, by uczestniczyły w nim związki reprezentatywne, taką też damy wykładnię, jednak jeśli będzie potrzeba, zawsze można przepis doprecyzować – wyjaśniła wiceminister Machałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Ala, 2017-05-06 17:27:15

  Do kandydatka: A mnie przy 7 ZZ w komisji będą 24 osoby.
 • kandydatka, 2017-05-02 00:43:53

  W mojej szkole działa 9 ZZ.Konkurs na dyrektora jest w tym roku.Czy komisja będzie się składała z minimum 27 członków?3+3+(2+2+9)Druga część komisji to13 osób.Pierwsza nie może być mniejsza od pierwszej,ale czy to są wszystkie związki działają...ce na obszarze mojej gminy tego nie wiem.Przerażona  rozwiń