PARTNER PORTALU
 • BGK

Sklepiki szkolne uratowane. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie

 • jm    6 sierpnia 2016 - 19:22
Sklepiki szkolne uratowane. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie
Według Konfederacji Lewiatan, podpisane przez ministra zdrowia nowe rozporządzenie uratuje szkolne sklepiki. Wcześniej normy dotyczące jedzenia były zbyt wyśrubowane.(fot. mat.pras.)

• Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia podpisał nowe rozporządzenie określające jaka żywność może być sprzedawana w sklepikach szkolnych.
• Zdaniem Konfederacji Lewiatan daje ono realną szansę na promocję właściwego odżywiania przy jednoczesnym zachowaniu możliwości finansowych dla najmniejszych przedsiębiorców.
• Obecnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla sklepików szkolnych ponieważ znacznie ograniczają listę produktów, które mogą być w nich sprzedawane. Istnieje zagrożenie, że wiele sklepików, po prostu, upadnie.
- Zgodnie z propozycjami resortu zdrowia od 1 września br. do sprzedaży w szkołach dopuszcza się każdy rodzaj pieczywa (z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego) czy czekoladę gorzką o zawartości minimum 70 proc. miazgi kakaowej. Urealniono również możliwość sprzedaży produktów poprzez dopuszczenie takich o zawartości cukru nie wyższej niż 13,5g na 100 ml jeśli chodzi o artykuły mleczne i nie wyższej niż 15 g na 100 g/ml w przypadku wyrobów cukierniczych, napojów zastępujących mleko, płatków czy innych produktów niewymienionych w rozporządzeniu - mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Do tej pory norma wynosiła 10 g cukrów w 100 ml, co właściwie zamykało możliwość sprzedaży takich produktów. Jak bowiem wskazywała Konfederacja Lewiatan w pracach nad poprzednim rozporządzeniem - niewiele wyrobów znajdujących się na rynku spełniało tak wyśrubowane normy.

Również kształt obecnego rozporządzenia jest bardziej przejrzysty, a zachowanie otwartej formuły pozwoli na budowanie asortymentu zgodnie z regułami w oparciu o dostępne na rynku produkty. Podobnie jak odwołanie do norm żywienia w zakresie opracowywania posiłków w szkołach pozwoli na ich dostosowywanie do potrzeb uczniów (np. w zależności od ich wieku).

Cieszy również wprowadzanie przepisów z odpowiednim vacatio legis. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2016 r. dając jednocześnie podmiotom opracowującym posiłki w szkołach czas na dostosowanie do 31 grudnia 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • wynajemca, 2016-10-26 11:07:51

  Niektórzy dyrektorzy szkół powinni również przeczytac ustaw przed rozmową z wynajemca sklepiku. Sami nauczyciele -mgr - są oburzeni ze nie ma słodkich napojów i ciasteczek (batonow) . Przy czym dzieci są zadowolone z ciepłych tostow. Paradoks
 • ASE, 2016-08-26 20:55:17

  Do anna: Otto Bismarck powiedział "daj Polakom się rządzić a sami się wykończą" prawdziwe słowa do naszego czasu - XXI wiek co ty na to? Rządzicie i wykańczacie nas a przecież miało być inaczej i za tą zmianą myśmy głosowali- a wy dotrzymujcie słowa.
 • ZZy, 2016-08-26 20:06:32

  Do anna: Jak małe firmy były gnębione przez poprzednia ekipę rządzących tak nic się nie zmieniło --jak długo w tej Polsce będziecie gnębić pod każdym względem tych małych? A tak zapowiadaliście że dla społeczeństwa musicie stworzyć nowe warunki by nam żyło się lepiej --- i gdzie to jest? cały czas ...głupie restrykcje gorzej jak w systemie komunistycznym/ bo tak nie było/ wypowiadają się ludzie Lewiatana twierdząc że będą lepsze obroty w sklepikach szkolnych- po pierwsze kto ich upoważnił aby zabierali głos w naszych sprawach a po drugie to w Lewiatanie niech sprzedają taki asortyment jak ma dziś w szkołach a my przejmiemy ich asortyment ,WŁADZO OBÓDŻ SIĘ bo w następne wybory możesz przegrać bo nie dotrzymujesz słowa jeśli chodzi o małe firmy.  rozwiń