PARTNER PORTALU
  • BGK

Sklepiki szkolne, żywność: Tych produktów nie będzie można sprzedawać w szkole. Jest nowe rozporządzenie

  • AT    21 lipca 2016 - 16:55
Sklepiki szkolne, żywność: Tych produktów nie będzie można sprzedawać w szkole. Jest nowe rozporządzenie
Zgodnie z projektem oferowane dzieciom produkty nie będą mogły zawierać więcej niż 15 g cukru w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia (fot.pixabay.com)

• Jest nowa wersja rozporządzenia ws. produktów, jakie dzieci mogą kupić lub zjeść w szkole.
• Według niego w sklepikach szkolnych nie będzie można sprzedawać pieczywa produkowanego z ciasta głęboko zamrożonego.
• Dotyczyć to będzie także pieczywa cukierniczego i półcukierniczego.
Nowa wersja rozporządzenia to m.in. efekt konsultacji i uzgodnień. Zawiera ona bardziej szczegółowe przepisy dotyczące dopuszczonych produktów spożywczych niż były proponowane w wersji skierowanej w maju do konsultacji. Wprowadzono też ograniczenia, których w wersji pierwotnej nie było.

Zgodnie z obecną wersją dokumentu w szkolnych sklepikach będzie można uczniom sprzedawać pieczywo przygotowanego z mąk różnym stopniu oczyszczenia, co - jak napisano w uzasadnieniu do rozporządzenia - ma na celu promowanie urozmaiconej diety oraz spożycia produktów pełnoziarnistych o wyższej zawartości składników mineralnych, jak i błonnika. Pieczywo to ma być bazą do przygotowywania kanapek.

Czytaj też: Drożdżówki wrócą w nowym roku szkolnym

Z grupy tej wyłączone zostało pieczywo wyprodukowane z ciasta głęboko mrożonego. Podobnie pieczywo półcukiernicze i cukiernicze będzie można oferować uczniom tylko z ciasta, które nie było głęboko mrożone.

Poza tym, w ofercie sklepików znajdą się kanapki, sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko (sojowe, ryżowe, owsiane, kukurydziane, gryczane, orzechowe, jaglane, kokosowe i migdałowe), produkty mleczne - jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, ser twarogowy, serek homogenizowany lub produkty zastępujące produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów,

Sprzedawane będą mogły być także zbożowe produkty śniadaniowe, warzywa, owoce, suszone warzywa i owoce oraz nasiona bez dodatku cukrów lub substancji słodzących, a także soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, przeciery, musy owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne bez dodatku cukrów i soli.

Czytaj też: Drożdżówki w szkole według nowej receptury

Dzieci będą mogły w sklepiku kupić koktajle owocowe, warzywne, oraz owocowo-warzywne na bazie mleka, napojów zastępujących mleko, naturalnej wody mineralnej nisko- lub średniomineralizowanej, wody źródlanej i wody stołowej, a także napoje przygotowane na miejscu, ale pod warunkiem, że nie zawierają więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu oraz napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących. Dostępne będą także bezcukrowa guma do życia i gorzka czekolada o zawartości minimum 70 proc. kakao.

Zgodnie z projektem jedzenie na szkolnych i przedszkolnych stołówkach będzie musiało "spełniać odpowiednie wymagania dla danej grupy wiekowej, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej". W obecnej jego wersji doprecyzowano wymagania stawiane stołówkom.

I tak na całodzienne żywienie dzieci powinny składać się środki spożywcze pochodzące z różnych grup środków spożywczych. Posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) mają zawierać produkty z następujących grup środków spożywczych: produkty zbożowe lub ziemniaki, warzywa lub owoce, mleko lub produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych i inne nasiona oraz tłuszcze. Zupy, sosy oraz potrawy mają być sporządzane z naturalnych składników, bez użycia koncentratów spożywczych, z wyłączeniem koncentratów z naturalnych składników.×
KOMENTARZE (2)

  • Grzegorz, 2016-07-21 23:24:42

    To jest po prostu ŻENADA. Znowu młodzież będzie ganiać do sklepu poza szkołą i do maka, a przy okazji piwko kupią i maryśke zapadają. Mowa o ponadgimnazjalnej. No ale kogo to obchodzi. Liczą się tylko wyniki i pomysły ambicjonalnie zdegenerowanych ludzi.
  • P, 2016-07-21 22:56:46

    Więc za wiele się nie zmieniło.. dalej w szkole 18 latkowi nie będzie można sprzedać nawet ciastek BELVITA, a po lekcjach napije się piwa z kolegami w parku. EH