PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląsk: Trzy samorządy złożyły skargi do sądu w związku z reformą edukacji

  • PAP/AT    5 kwietnia 2017 - 12:55
Śląsk: Trzy samorządy złożyły skargi do sądu w związku z reformą edukacji
Województwo śląskie jest przygotowane do tego, żeby reforma już zafunkcjonowała - mówi kurator Urszula Bauer (fot.pixabay.com)

Będzin, Dąbrowa Górnicza i Żarki złożyły skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w związku z reformą oświaty.
• 96 proc. śląskich samorządów podjęło już ostateczne uchwały dostosowujące sieć szkół na ich terenie do wymogów określonych reformą edukacji.

• Do Śląskiego Kuratorium Oświaty wpłynęły skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trzech samorządów z woj. śląskiego – Będzina, Dąbrowy Górniczej i Żarek - poinformowała kurator Urszula Bauer.

• To są sytuacje jednostkowe, nierzutujące na całość sytuacji - zaznaczyła.

• Natomiast pięć samorządów nie podjęło ostatecznych uchwał.

Jednocześnie 96 proc. śląskich samorządów - 195 jednostek - podjęło już ostateczne uchwały dostosowujące sieć szkół na ich terenie do wymogów określonych reformą edukacji.

"Województwo śląskie jest przygotowane do tego, żeby reforma już zafunkcjonowała. 195 uchwał zostało podjętych - blisko 96 proc. organów prowadzących z tego obowiązku się wywiązało. Ten drobny ułamek - organy, które nie podjęły uchwał - to są sytuacje jednostkowe, nierzutujące na całość sytuacji. Możemy powiedzieć, że ta reforma w woj. śląskim finiszuje bardzo dobrze" - powiedziała śląska kurator oświaty podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach.

Czytaj też: Nowa sieć szkół jest ukształtowana

"W trzech przypadkach nasze wskazania nie spotkały się z akceptacją organów prowadzących i te organy skierowały sprawy do WSA. Są to: Dąbrowa Górnicza, Żarki i Będzin. W przypadku Dąbrowy Górniczej mamy taką sytuację, że rada podjęła drugą uchwałę, która mówi o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, mimo to Dąbrowa Górnicza skierowała skargę do sądu administracyjnego" - dodała.

Jak poinformowała, pięć samorządów nie podjęło ostatecznych uchwał. "Te organy podjęły te uchwały pierwsze, projektowe, natomiast wskazany zakres zmian, które myśmy proponowali, nie spotkał się z akceptacją i te organy nie podjęły drugiej uchwały, dostosowującej sieć. Mówimy tutaj o Będzinie, Ustroniu, Goleszowie, Szczekocinach i Żarkach" - wyjaśniła Urszula Bauer.

Czytaj też: Te samorządy podjęły już uchwały dostosowujące szkoły do reformy edukacji

Ostatecznej uchwały nie podjęła również jedna rada powiatu - w Rybniku. Jak już wcześniej informowało kuratorium, 2 samorządy - Milówka i Dębowiec - nie podjęły również pierwszej uchwały dostosowującej sieć szkół do nowego ustroju szkolnego. W Dębowcu argumentowano, że nie jest to konieczne, bo część zmian w sieci szkół nastąpi z mocy prawa, a w Milówce nie zaakceptowano proponowanych przez kuratorium zmian.

Na 195 podjętych przez samorządy uchwał Śląskie Kuratorium Oświaty wydało 107 opinii pozytywnych, czyli nie wniosło żadnych uwag i zastrzeżeń do pomysłów organów prowadzących. W przypadku 94 uchwał wskazano zmiany.

"W tej liczbie 94 uchwał zdecydowana większość naszych wskazań to są wskazania o charakterze techniczno-formalno-prawnym, czyli drobne usterki, które należało na tym etapie zweryfikować. W kilku przypadkach te nasze koncepcje dotyczące sieci szkół były nieco inne - z reguły nasze wskazania dotyczyły takiej propozycji, żeby gimnazja samodzielne stawały się samodzielnymi szkołami podstawowymi, w kilku przypadkach zaproponowaliśmy, żeby gimnazja zostały włączone do szkół podstawowych" - wyjaśniła śląska kurator oświaty.

Reforma, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • stan 2, 2017-04-06 13:08:19

    Do w.potega@neostrada.pl: zbędne to jest takie pisanie nic nie wnoszące, tyle i tylko tyle. A reforma jest potrzebna i nie powinno się 10 lat dyskutować, bo zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy.
  • w.potega@neostrada.pl, 2017-04-05 21:02:39

    To jest kosztowna reorganizacja. Zbędna. Reformę edukacji dopiero trzeba zaprojektować.