PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski "Pakt dla Kształcenia"

  • pap    25 listopada 2014 - 18:13

Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach na uczelni oraz korzystać z nowoczesnych laboratoriów, a nauczyciele doskonalić się zawodowo - to jedne z wielu założeń podpisanego przez Uniwersytet Śląski i Kuratorium Oświaty w Katowicach "Paktu dla Kształcenia".
Dokument "Pakt dla Kształcenia" został podpisany podczas drugiego i ostatniego dnia Śląskiego Kongresu Oświaty w Katowicach. Udział w nim wzięło ok. 1,5 tys. nauczycieli z woj. śląskiego oraz ponad 50 ekspertów z całego kraju.

Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber powiedział, że podpisany we wtorek pakt dotyczy w szczególności kwestii doskonalenia nauczycieli oraz pracy "z uczniem zdolnym bądź wymagającym szczególnego wsparcia".

Współpraca ta będzie polegać m.in. na wspólnym udziale - szkoły i uczelni - w przygotowywaniu uczniów do konkursów przedmiotowych, ogólnopolskich olimpiad.

Czytaj: Adwokaci w stołecznych szkołach

Uczelnia podkreśla, że celem paktu oprócz promowania wybitnych uczniów, będzie też promowanie innowacyjnych metod pracy z uczniem, "budowanie i podwyższanie prestiżu zawodu nauczyciela jako zachęty dla najlepszych absolwentów szkół wyższych o kierunkach pedagogicznych" oraz udostępnienie bazy dydaktycznej i naukowej do prowadzenia zajęć i doświadczeń z uczniami.

Współpraca dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych z uczelnią i naukowcami, to jak przekonuje uczelnia "obopólna korzyć".

 Czytaj też:  Zdrowsze jedzenie w szkołach i żłobkach

"Uczniowie zapoznają się z zapleczem badawczym uczelni, będą mogli pracować na specjalistycznym sprzęcie, w nowoczesnych laboratoriach, zaś nauczyciele będą mogli prowadzić wspólne projekty z naukowcami oraz konsultować własne" - poinformowało biuro prasowe uczelni.

Śląski Kongres Oświaty odbył się po raz drugi. W ub. roku odbywał się pod hasłem "Dziś kształcimy (się) dla jutra", w tym roku jest to "Otwarta szkoła". Jego celem jest prezentowanie nauczycielom i dyrektorom szkół nowatorskich metod edukacyjnych oraz przekonanie ich o potrzebie dostosowania nauczania do zmieniających się potrzeb i możliwości uczniów.

Wszystkie wnioski z przeprowadzonych na tegorocznym kongresie debat oraz spotkań z udziałem nauczycieli i dyrektorów szkół - jak zapowiedziała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk - zostaną przekazane sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Pierwsze wnioski już napłynęły. Nauczyciele wskazali, że należy m.in. zwiększyć zaangażowanie rodziców do współrządzenia szkołą a szkołom dać więcej swobody w pracy z uczniem.

Dwudniowy kongres został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: